Saltar al conteníu

Copa Asiática

Esti artículu foi traducíu automáticamente y precisa revisase manualmente
De Wikipedia
Copa AsiáticaImage
Image
Xeneral
Tipu de competición competición de seleiciones de fútbol
Deporte fútbol
Organizador Confederación Asiática de Fútbol
Historia
Fundación 1956
Competición
Participantes 24
Periodicidá Cada 4 años
Web oficial
Cambiar los datos en Wikidata

La Copa Asiática ye'l campeonatu de seleiciones nacionales de fútbol entamáu pola Confederación Asiática de Fútbol (AFC), nel cual participen los países adscritos a la mesma.

Dende 1956, la Copa realizóse cada 4 años (sacante ente'l tornéu de 2004 y 2007 que pasaron trés años). L'últimu tornéu celebrar en 2015 n'Australia, resultando campeona la seleición anfitriona, consiguiendo'l so primer títulu del área y convirtiéndose na primer seleición que llogra ganar títulos continentales en dos confederaciones distintes, yá que antes llograra ganar la Copa de les Naciones de la OFC en cuatro causes. Pal 2019 el tornéu va realizar nos Emiratos Árabes Xuníos.

Na edición 2007, el tornéu entamóse simultáneamente en cuatro países que fueron Indonesia, Malasia, Tailandia y Vietnam; pero nengunu d'ellos llogró salir campeón, nin tar ente los cuatro primeros puestos.

Historial

[editar | editar la fonte]
Añu País Sede Final width="1%" Final tercer puestu
Campeón Resultáu Subcampeón Tercer llugar Resultáu Cuartu llugar
1956
Detalle
Bandera de Hong Kong
Ḥong Kong
Bandera de Corea del Sur
Corea del Sur (1)
Lliga Bandera d'Israel
Israel
Bandera de Hong Kong
Ḥong Kong
Lliga Bandera de Vietnam del Sur
[[{{{altlink}}} de Vietnam del Sur|Vietnam del Sur]]
1960
Detalle
Bandera de Corea del Sur
Corea del Sur
Bandera de Corea del Sur
Corea del Sur (2)
Lliga Bandera d'Israel
Israel
Bandera de la República de China
República de China
Lliga Bandera de Vietnam del Sur
[[{{{altlink}}} de Vietnam del Sur|Vietnam del Sur]]
1964
Detalle
Bandera d'Israel
Israel
Bandera d'Israel
Israel (1)
Lliga Bandera de la India
India
Bandera de Corea del Sur
Corea del Sur
Lliga Bandera de Hong Kong
Ḥong Kong
1968
Detalle
Bandera d'Irán
Irán
Bandera d'Irán
Irán (1)
Lliga Bandera de Myanmar
Myanmar
Bandera d'Israel
Israel
Lliga Bandera de la República de China
República de China
1972
Detalle
Bandera de Tailandia
Tailandia
Bandera d'Irán
Irán (2)
2:1
(Prórroga)
Bandera de Corea del Sur
Corea del Sur
Bandera de Tailandia
Tailandia
2:2
5:3 penaltis
Bandera de Camboya
Jemer
1976
Detalle
Bandera d'Irán
Irán
Bandera d'Irán
Irán (3)
1:0 Bandera de Kuwait
Kuwait
Bandera de la República de China
China
1:0 Bandera d'Iraq (1963)
Iraq
1980
Detalle
Bandera de Kuwait
Kuwait
Bandera de Kuwait
Kuwait (1)
3:0 Bandera de Corea del Sur
Corea del Sur
Bandera d'Irán
Irán
3:0 Bandera de Corea del Norte
Corea del Norte
1984
Detalle
Bandera de Singapur
Singapur
Bandera d'Arabia Saudita
Arabia Saudita (1)
2:0 Bandera de la República de China
China
Bandera de Kuwait
Kuwait
1:1
3:2 penaltis
Bandera d'Irán
Irán
1988
Detalle
Bandera de Qatar
Qatar
Bandera d'Arabia Saudita
Arabia Saudita (2)
0:0
4:3 penaltis
Bandera de Corea del Sur
Corea del Sur
Bandera d'Irán
Irán
0:0
3:0 penaltis
Bandera de la República de China
China
1992
Detalle
Bandera de Xapón
Xapón
Bandera de Xapón
Xapón (1)
1:0 Bandera d'Arabia Saudita
Arabia Saudita
Bandera de la República de China
China
1:1
3:2 penaltis
Bandera d'Emiratos Árabes Xuníos
{{Xeodatos {{{1}}}
enllaz seleición nacional/nucleunome =altlink = Seleición masculina de fútbolaltvar = fútbol

}}

1996
Detalle
Bandera d'Emiratos Árabes Xuníos
EAU
Bandera d'Arabia Saudita
Arabia Saudita (3)
0:0
4:2 penaltis
Bandera d'Emiratos Árabes Xuníos
{{Xeodatos {{{1}}}
enllaz seleición nacional/nucleunome =altlink = Seleición masculina de fútbolaltvar = fútbol

}}

Bandera d'Irán
Irán
1:1
3:2 penaltis
Bandera de Kuwait
Kuwait
2000
Detalle
Bandera d'El Líbanu
El Líbanu
Bandera de Xapón
Xapón (2)
1:0 Bandera d'Arabia Saudita
Arabia Saudita
Bandera de Corea del Sur
Corea del Sur
1:0 Bandera de la República de China
China
2004
Detalle
Bandera de la República de China
China
Bandera de Xapón
Xapón (3)
3:1 Bandera de la República de China
China
Bandera d'Irán
Irán
4:2 Bandera de Baréin
Baḥréin
2007
Detalle
Image Indonesia
Bandera de Malasia Malasia
Bandera de Tailandia Tailandia
Image Vietnam
Bandera d'Iraq
Iraq (1)
1:0 Bandera d'Arabia Saudita
Arabia Saudita
Bandera de Corea del Sur
Corea del Sur
0:0
6:5 penaltis
Bandera de Xapón
Xapón
2011
Detalle
Bandera de Qatar
Qatar
Bandera de Xapón
Xapón (4)
1:0
(Prórroga)
Bandera de Australia
Australia
Bandera de Corea del Sur
Corea del Sur
3:2 Bandera d'Uzbequistán
Uzbequistán
2015
Detalle
Bandera de Australia
Australia
Bandera de Australia
Australia (1)
2:1
(Prórroga)
Bandera de Corea del Sur
Corea del Sur
Bandera d'Emiratos Árabes Xuníos
Emiratos Árabes Xuníos
3:2 Image
Iraq
2019
Detalle
Bandera d'Emiratos Árabes Xuníos
EAU




Palmarés

[editar | editar la fonte]

Na siguiente tabla atópense los equipos que tuvieron ente los cuatro meyores de dalguna edición del tornéu.
En cursiva indícase'l tornéu nel que l'escoyíu foi llocal.

Equipu Campeón Subcampeón Tercer llugar Cuartu llugar
Image Xapón 4 (1992, 2000, 2004, 2011) 1 (2007)
Image Arabia Saudita 3 (1984, 1988, 1996) 3 (1992, 2000, 2007)
Image Irán 3 (1968, 1972, 1976) 4 (1980, 1988, 1996, 2004) 1 (1984)
Image Corea del Sur 2 (1956, 1960) 4 (1972, 1980, 1988, 2015) 4 (1964, 2000, 2007, 2011)
Image Israel 1 (1964) 2 (1956, 1960) 1 (1968)
Image Kuwait 1 (1980) 1 (1976) 1 (1984) 1 (1996)
Image Australia 1 (2015) 1 (2011)
Image Iraq 1 (2007) 2 (1976, 2015)
Image China 2 (1984, 2004) 2 (1976, 1992) 2 (1988, 2000)
Image Emiratos Árabes Xuníos 1 (1996) 1 (2015) 1 (1992)
Image Myanmar 1 (1968)
Image India 1 (1964)
Image China Taipéi[1] 1 (1960) 1 (1968)
Image Ḥong Kong 1 (1956) 1 (1964)
Image Tailandia 1 (1972)
Image [[{{{altlink}}} de Vietnam del Sur|Vietnam del Sur]] 2 (1956, 1960)
Image Baḥréin 1 (2004)
Image Camboya[2] 1 (1972)
Image Corea del Norte 1 (1980)
Image Uzbequistán 1 (2011)

Estadístiques xenerales

[editar | editar la fonte]
Image
Campeones del troféu de la Copa d'Asia
Equipu Part. Pts PX PG PE PP GF GC Dif Rend
1 Bandera de Irán Irán 13129623718711945+7469.3
2 Bandera de Corea del Sur Corea del Sur 131126232161410062+3860.2
3 Bandera de Xapón Xapón 88441241258038+6268.3
4 Bandera de la República Popular China China 1173512013188158+2347.7
5 Bandera d'Arabia Saudita Arabia Saudita 970441913126345+1853.0
6 Bandera de Kuwait Kuwait 1055421510174751-443.6
7 Image Iraq 84635137153841-343.8
8 Bandera d'Emiratos Árabes Xuníos {{Xeodatos {{{1}}}enllaz seleición nacional/nucleunome =altlink = Seleición masculina de fútbolaltvar = fútbol

}}

94538129173351-1839.4
9 Bandera d'Uzbequistán Uzbequistán 63624113103544-950.0
10 Bandera de Australia Australia 3331610333410+2468.7
11 Bandera de Qatar Qatar 92932611153346-1330.2
12 Bandera de Israel Israel 427139042815+1369.2
13 Bandera de Siria Siria 523187291523-842.5
14 Bandera de Baḥréin Baḥréin 5171945102637-1129.8
15 Bandera de Xordania Xordania 316114431310+348.4
16 Bandera de Corea del Norte Corea del Norte 4111532101426-1224.4
17 Bandera de Tailandia Tailandia 6112018111545-3018.3
18 Bandera d'Omán Omán 399234611-533.3
19 Bandera de Indonesia Indonesia 48122281028-1822.2
20 Bandera de Myanmar Myanmar 17421154+158.3
21 Bandera de India {{Xeodatos {{{1}}}enllaz seleición nacional/nucleunome =altlink = Seleición masculina de fútbolaltvar = fútbol

}}

3710217823-1523.3
22 Bandera de Malasia Malasia 369135720-1322.2
23 Bandera de China Taipéi China Taipéi[1] 257124613-723.8
24 Bandera de Singapur Singapur 14411234-133.3
25 Bandera de Camboya Camboya[2] 145113810-226.6
26 Bandera de Vietnam Vietnam 14411247-333.3
27 Bandera de Ḥong Kong Ḥong Kong 3310037923-1410.0
28 Bandera d'El Líbanu El Líbanu 12302137-422.2
29 Bandera de Turkmenistán Turkmenistán 11301246-211.1
30 Image [[{{{altlink}}} de Vietnam del Sur|Vietnam del Sur]] 216015821-130.05
31 Bandera de Yeme del Sur Yeme del Sur 10200209-90.0
32 Bandera de Palestina Palestina 103003111-100.0
33 Bandera de Bangladex Bangladex 104004217-150.0

Cuadru de participaciones

[editar | editar la fonte]
Seleición Bandera de Ḥong Kong
1956
Bandera de Corea del Sur
1960
Bandera de Israel
1964
Bandera de Irán
1968
Bandera de Tailandia
1972
Bandera de Irán
1976
Bandera de Kuwait
1980
Bandera de Singapur
1984
Bandera de Qatar
1988
Bandera de Xapón
1992
Bandera d'Emiratos Árabes Xuníos
1996
Bandera d'El Líbanu
2000
Bandera de la República Popular China
2004
Bandera de Indonesia
Bandera de Malasia
Bandera de Tailandia
Bandera de Vietnam
2007
Bandera de Qatar
2011
Bandera de Australia
2015
Bandera d'Emiratos Árabes Xuníos
2019
Part.
Image Arabia Saudita -- -- 1º 1º 2º 1º 2º FG 2º FG FG C 10
Image Australia CF 2º 1º C 4
Image Bangladex FG -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- 1
Image Baḥréin -- -- -- -- FG -- -- -- 4º FG FG FG C 6
Image Camboya -- -- -- -- 4º -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- 1
Image Qatar -- FG FG FG FG -- CF FG FG CF FG C 10
Image China 3º FG 2º 4º 3º CF 4º 2º FG FG CF C 12
Image China Taipéi -- 3º -- 4º -- -- -- -- -- -- -- -- -- 2
Image Corea del Norte -- 4º -- -- FG -- -- -- -- FG FG C 5
Image Corea del Sur 1º 1º 3º -- 2º -- 2º FG 2º -- CF 3º CF 3º 3º 2º C 14
Image Emiratos Árabes Xuníos FG FG FG 4º 2º -- FG FG FG 3º C 10
Image Filipines -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- C 1
Image Ḥong Kong 3º -- 4º 5º -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- 3
Image India -- 2º -- -- -- -- FG -- -- -- -- -- -- FG -- C 4
Image Indonesia -- -- -- -- -- -- -- FG FG FG FG -- -- 4
Image Iraq FG 4º -- -- -- -- CF CF CF 1º CF 4º C 9
Image Irán -- -- 1º 1º 1º 3º 4º 3º FG 3º CF 3º CF CF CF C 14
Image Israel 2º 2º 1º 3º 4
Image Xapón -- -- -- -- -- FG 1º CF 1º 1º 4º 1º CF C 9
Image Xordania -- -- -- -- -- -- -- -- CF -- CF FG C 4
Image Kuwait FG 2º 1º 3º FG -- 4º CF FG -- FG FG 10
Image Kirguistán -- -- -- -- -- -- C 1
Image El Líbanu -- -- -- -- -- -- -- FG -- -- -- -- C 2
Image Malasia -- -- -- -- -- FG FG -- -- -- -- -- -- FG -- -- -- 3
Image Myanmar 2º -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- 1
Image Omán -- -- -- -- -- FG FG -- FG C 4
Image Palestina -- -- -- -- FG C 2
Image Singapur -- -- -- -- -- -- FG -- -- -- -- -- -- -- -- -- 1
Image Siria -- -- FG FG FG -- FG -- -- -- FG -- C 6
Image Tailandia -- 3º -- -- -- -- FG FG FG FG FG -- -- C 7
Image Turkmenistán -- -- FG -- -- -- C 2
Image Uzbequistán FG FG CF CF 4º CF C 7
Image Vietnam -- -- -- CF -- -- C 2
Image [[{{{altlink}}} de Vietnam del Sur|Vietnam del Sur]] 4º 4º -- -- -- -- 2
Image Yeme -- -- -- -- -- -- -- -- C 1
Image Yeme del Sur FG -- -- -- 1
Total444566101010812121616161624179
1º Campeón
2º Subcampeón
3º Tercer llugar
4º Cuartu llugar
CF Cuartos de Final
FG Fase de Grupos
C Clasificáu
-- Eliminatories previes

Máximos goliadores

[editar | editar la fonte]
Tornéu Xugador Goles
1956
Bandera de Israel Nahum Stelmach 4
1960
Bandera de Corea del Sur Cho Yoon-Ok 4
1964
Bandera de India Inder Singh
Bandera de Israel Mordechai Spiegler
2
1968
Bandera de Irán Homayoun Behzadi
Bandera de Israel Giora Spiegel
Bandera de Israel Moshe Romano
4
1972
Bandera de Corea del Sur Park Ee-Chon 6
1976
Bandera de Irán Nasser Nouraei
Bandera de Irán Gholam Hossein Mazloomi
Bandera de Kuwait Fatehi Kamil
3
1980
Bandera de Irán Behtash Fariba
Bandera de Corea del Sur Choi Soon-Ho
7
1984
Bandera de la República Popular China Jia Xiuquan
Bandera de Irán Nasser Mohammadkhani
Bandera de Irán Shahrokh Baiani
3
1988
Bandera de Corea del Sur Lee Tae-Ho 3
1992
Bandera d'Arabia Saudita Fahad Al-Bishi 3
1996
Bandera de Irán Ali Daei 8
2000
Bandera de Corea del Sur Lee Dong-Gook 6
2004
Bandera de Baḥréin A'nala Hubail
Bandera de Irán Ali Karimi
5
2007
Image Younis Mahmoud
Bandera de Xapón Naohiro Takahara
Bandera d'Arabia Saudita Yasser Al-Qahtani
4
2011
Bandera de Corea del Sur Koo Ja-Cheol 5
2015
Bandera d'Emiratos Árabes Xuníos Ali Mabkhout 5

Meyor xugador

[editar | editar la fonte]
Tornéu Xugador
1984
Bandera de la República Popular China Jia Xiuquan
1988
Bandera de Corea del Sur Kim Joo-Sung
1992
Bandera de Xapón Kazuyoshi Miura
1996
Bandera de Irán Khodadad Azizi
2000
Bandera de Xapón Hiroshi Nanami
2004
Bandera de Xapón Shunsuke Nakamura
2007
Image Younis Mahmoud
2011
Bandera de Xapón Keisuke Honda
2015
Bandera de Australia Massimo Luongo
  • Mayores goliaes:
GanadorResultáuPerdedorEdición
Image Irán
8 - 0
Image Yeme del SurBandera de Irán Irán 1976
Image Xapón
8 - 1
Image UzbequistánBandera d'El Líbanu El Líbanu 2000
Image Irán
7 - 0
Image BangladexBandera de Kuwait Kuwait 1980
Image Australia
6 - 0
Image UzbequistánBandera de Qatar Qatar 2011
Image Arabia Saudita
6 - 0
Image TailandiaBandera d'Emiratos Árabes Xuníos UAE 1996
Image China
6 - 0
Image BangladexBandera de Kuwait Kuwait 1980
Image Israel
6 - 1
Image Ḥong KongBandera de Irán Irán 1968

Premiu al xuegu llimpiu

[editar | editar la fonte]
Tornéu Equipu
1996
Image Irán
2000
Image Arabia Saudita
2004
Image China
2007
Image Xapón
2011
Image Corea del Sur
2015
Image Australia

Entrenadores campeones

[editar | editar la fonte]
Añu Seleccionador Seleición
1956
Bandera de Corea del Sur Lee Yoo-hyungImage Corea del Sur
1960
Bandera de Corea del Sur Wui Hye-deokImage Corea del Sur
1964
Bandera de Israel Yosef MirmovichImage Israel
1968
Bandera de Irán Mahmoud BayatiImage Irán
1972
Bandera de Irán Mohammad RanjbarImage Irán
1976
Bandera de Irán Heshmat MohajeraniImage Irán
1980
Bandera de Brasil Carlos Alberto ParreiraImage Kuwait
1984
Bandera d'Arabia Saudita Khalil Al-ZayaniImage Arabia Saudita
1988
Bandera de Brasil Carlos Alberto ParreiraImage Arabia Saudita
1992
Bandera de Países Baxos Hans OoftImage Xapón
1996
Bandera de Portugal Nelo VingadaImage Arabia Saudita
2000
Bandera de Francia Philippe TroussierImage Xapón
2004
Bandera de Brasil ZicoImage Xapón
2007
Bandera de Brasil Jorvan VieiraImage Iraq
2011
Bandera d'Italia Alberto ZaccheroniImage Xapón
2015
Bandera de Grecia Ange PostecoglouImage Australia

Ver tamién

[editar | editar la fonte]

Referencies

[editar | editar la fonte]
  1. 1 2 Inclúi les participaciones sol nome de República de China
  2. 1 2 Inclúi les participaciones de Jemer

Enllaces esternos

[editar | editar la fonte]