Saltar al conteníu

Rexones d'Etiopía

Esti artículu foi traducíu automáticamente y precisa revisase manualmente
De Wikipedia

Etiopía ta estremada en 9 rexones alministratives, o Estaos étnicamente estremaos, denominaos Kililoch (singular kilil) y dos ciudaes con estatus especial, o astedader akababiwach (singular, astedader akabibi). La pallabra "kilil" significa concretamente "reserva" o "área protexida", y ye la base étnica sobre la cual constituyéronse les rexones (o Estaos) etíopes. La eleición de la pallabra "kilil" atraxo fuertes crítiques per parte de la oposición, quien les compararon colos bantustanes de la Sudáfrica del apartheid.[1] Les 9 rexones y les ciudaes con estatus especial (marcada con un asteriscu) son:

Image
Rexones y ciudaes con estatus especial d'Etiopía
  1. Adís Abeba*
  2. Afar
  3. Amhara
  4. Benishangul-Gumaz
  5. Dire Dawa*
  6. Gambela
  7. Harari
  8. Oromía
  9. Somalina (Ogadén)
  10. Naciones y pueblos del sur
  11. Tigray

D'alcuerdu a la Constitución política etíope, esti sistema de rexones alministratives o kililoch, hai remplazado al antiguu sistema de provincies, vixente hasta 1996; el cual entá ye utilizáu, estraoficialmente, pa indicar l'allugamientu dientro d'Etiopía.

Demografía

[editar | editar la fonte]
Rexón Capital Superficie (km²) Población
ImageOromíaAdama353.36225.125.000
ImageAmharaBahir Dar159.17419.120.005
ImagePueblos del SurAwasa112.34314.901.990
ImageTigréMekele50.0784.334.996
ImageOgadenJijiga279.2524.329.000
Adís AbebaAdís Abeba (*)5303.627.934
ImageAfarAsayita96.7071.389.004
ImageBenishangul-GumazAsosa49.289625.000
Dire DawaDire Dawa1.213398.934
ImageGambelaGambela25.802247.000
ImageHarariHarar374196.000

(*) Estimación al 2007.

Enllaces rellacionaos

[editar | editar la fonte]

Referencies

[editar | editar la fonte]