Spring til indhold

Sjældne jordarter

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Image
Eksempler på sjældne jordarter, med uret fra midten af toppen: praseodym, cerium, lanthan, neodym, samarium og gadolinium.
Image
Europium(III) sulfate udviser rød fluorescens

Sjældne jordarter, sjældne jordarters metaller – REE ((engelsk): rare-earth elements, bogstaveligt 'sjældne jordgrundstoffer') er en samlende betegnelse for lanthaniderne: Grundstofferne 57 lanthan til 71 lutetium, samt scandium (21) og yttrium (39). Modsat hvad antydes af deres navn er de sjældne jordarter faktisk ikke sjældne. De er derimod svære at udvinde, hvilket gør dem værdifulde.

De opdeles i LREE (Light REE – lette REE ), som er stofferne fra 57 La til 62 samarium og HREE (Heavy REE – tunge REE ), omfattende stofferne fra 64 gadolinium til 71 Lu. 63 europium tilhører hverken LREE eller HREE.

På Månen indgår de sjældne jordarter i KREEP, som er et akronym for bestanddelene kalium, REE og fosfor (kemisk symbol 'P').

Sjældne jordarter er svært kompatible med de bjergartsdannende mineraler, og deres ioner er derfor nogle af de sidste, som krystalliserer i residualsmelten. Da nogle af isotoperne samtidig er radioaktive, vil denne fraktionering skabe lokal opvarmning.


Anvendelse
AnvendelseStoffer
MagneterSamarium, Neodym, Dysprosium
FluoroforEuropium, Terbium, Neodym, Ytterbium
PoleringCerium
KatalysatorCerium, Yttrium
MetallegeringScandium
RøntgenThulium, Ytterbium
Nuklear teknologiDysprosium, Erbium
MR-scanningGadolinium
LaserHolmium, Europium, Yttrium, Ytterbium,
Glas og KeramikYttrium, Dysprosium, Praseodym
Atomnummer Navn, Atomtegn Etymologi Opdagelse år Opdager Teknisk anvendelse
21
Scandium, Sc Efter Skandinavien. 1879 Lars Fredrik Nilson Anvendes i visse typer lasere, samt som elektrode i specielle røntgenrør. Metallegering
39
Yttrium, Y Efter Ytterby, en landsby i Sverige. 1794 Johan Gadolin Superledere. Fjernsyns- og computerskærme.
57
Lanthan, La (græsk) lanthanon; "jeg er gemt". 1794 Johan Gadolin Lanthanforbindelser bryder lyset godt, og bruges derfor i glasset til optik til dyre kameraer.
58
Cerium, Ce efter asteroiden Ceres. 1803 Jacob Berzelius Katalysator. Polering.
59
Praseodym, Pr (græsk) praso; "porregrøn" tvilling. 1885 Carl Auer von Welsbach Bruges blandt andet til at farve keramik grønt og gult.
60
Neodym, Ne (græsk) neo; "ny" tvilling. 1885 Carl Auer von Welshback Kraftige permanente magneter
61
Promethium, Pr efter Prometheus der gav menneskene ilden i gave. 1945 Jacob A. Marinsky Selvlysende maling
62
Samarium, Sm Vasilij Samarskij-Bykhovets opdagede den sjældne jordartsmalm samarskit. 1879 Paul-Émile Lecoq de Boisbaudran Samarium opfanger elektroner og bruges blandt andet til at indfange neutroner i atomreaktorer. Kraftige permanente magneter.
63
Europium, Eu Demarcay isolerede grundstoffet og opkaldte det efter Europa. 1901 Eugéne-Anatole Demarcay Fluorescens-mærkning af euro-pengesedler. Fjernsyns- og computerskærme.
64
Gadolinium, Gd efter Johan Gadolin (1760-1852) fordi han undersøgte de sjældne jordarter. 1880 Jean Charles Galissard de Marignac
65
Terbium, Tb Efter Ytterby, en landsby i Sverige, opdaget af Mosander i 1843. 1843 Carl Gustaf Mosander Fjernsyns- og computerskærme. Bruges til lasere der udsender grønt lys
66
Dysprosium, Dy (græsk) dysprositos; "svær at få fat i". 1886 Paul-Émile Lecoq de Boisbaudran Kraftige permanente magneter
67
Holmium, Ho (latin) Holmia; Stockholm. 1878 Jacques-Louis Soret
68
Erbium, Er Efter Ytterby, en landsby i Sverige. 1842 Carl-Gustaf Mosander Forstærkere i optiske ledere.
69
Thulium, Tm Efter det mytiske land Thule. 1879 Per Teodor Cleve
70
Ytterbium, Yb Opkaldt efter landsbyen Ytterby, hvor de første sjældne jordarter blev opdaget. 1878 Jean Charles Galissard de Marignac
71
Lutetium, Lu (latin) Lutetia, romernes navn for Paris. 1907 Georges Urbain

Sjældne jordarters metaller udvindes fra ganske få miner, mest fra open pit-miner. En mulig kilde til udvinding er aske fra forbrænding af kul i energikraftværker.[1][2][3][4]

Store forekomster af sjældne jordartsmetaller i Europa[5]
MalmdepotLandMalm milloner tonsIndehold av oxider %Mængden av oxider millioner tons
Per GeijerSverige12490,1742,17
KiirunavaaraSverige16290,0180,29
MalmbergetSverige22650,0220,50
Norra KärrSverige1100,50,55
OlserumSverige7,80,0610,05
FenNorge5591,578,78
KorsnäsFinland13,51,020,14
KringlerneGrønland43000,6527,95
KvanefjeldGrønland10101,111,11
MotzfeldtGrønland3400,260,88
SarfartoqGrønland8,341,720,14
StorkwitzTyskland4,40,450,02
KhibinyRusland6751,087,3
LovozeroRusland13750,405,5

Eksterne henvisninger

[redigér | rediger kildetekst]
Spire
Denne artikel om kemi er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den.