Edukira joan

Arenthon

Arenthon
Frantziako udalerria
Image
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
EskualdeaImage Auvernia-Rodano-Alpeak
DepartamenduaImage Savoia Garaia
Izen ofizialaArenthon
Posta kodea74800
Geografia
Koordenatuak46°06′21″N 6°19′58″E / 46.1058°N 6.3328°E / 46.1058; 6.3328
Mapa
Image
Azalera11,47 km²
Altitudea429 m, 481 m eta 446 m
MugakideakAmancy, Bonneville, Contamine-sur-Arve, Cornier, Saint-Pierre-en-Faucigny eta Scientrier
Demografia
Biztanleria2.097 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 995 (%49,8) (%50,2) 1.003 alt_right
Dentsitatea183 bizt/km²
arenthon.fr

Arenthon Frantziako udalerria da, Savoia Garaia departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 2.097 biztanle zituen 11,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Amancy, Bonneville, Contamine-sur-Arve, Cornier, Saint-Pierre-en-Faucigny eta Scientrier.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ArenthonArenthon
Població amb 968 habitants (2000)Scientrier (0,8 km)
Població amb 471 habitants (2000)Faucigny (2,4 km)
Població amb 1039 habitants (2000)Cornier (2,9 km)
Població amb 1889 habitants (2000)Amancy (3,6 km)
Població amb 1278 habitants (2000)Peillonnex (4,5 km)
Població amb 752 habitants (2000)Marcellaz (4,7 km)
Població amb 2473 habitants (2000)Pers-Jussy (5,2 km)
Població amb 1580 habitants (2000)Etaux (5,3 km)
Població amb 1159 habitants (2000)Nangy (5,7 km)
Població amb 2955 habitants (2000)Fillinges (5,9 km)
Població amb 861 habitants (2000)Saint-Sixt (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta ipar Alpeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 1200-1500 mm artekoa, udan modu irregularrean banatuta)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,2 °C-koa da, 18,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1197 mm-koa da, urtarrilean 10,4 euri-egun eta uztailean 8,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Bonneville (Haute-Savoie) udalerrian dago, 6,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1007,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,6 °C-koa da, 2015ko uztailaren 7an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17,6 °C-koa da, 2012ko otsailaren 5an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,2 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (19,8 °C) eta hotzena urtarrila (1,3 °C). Urteko prezipitazioa 1129 mm-koa da; hilabeterik euritsuena maiatza da (106 mm) eta lehorrena otsaila (70 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,24 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,5 °C) baino 1,6 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2022 izan zen (12,2 °C) eta hotzena 1963 (8,4 °C).[6]

  Image   Datu klimatikoak (Arenthon)   Image  
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 1.3 2.2 6.0 9.7 13.9 17.7 19.8 19.1 14.6 10.3 5.2 2.1 10.2
Pilatutako prezipitazioa (mm) 82 70 77 87 106 100 95 102 103 106 101 102 1129
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,5 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,4−0,2+0,9+1,0+1,0+1,6+1,2+1,3−0,2−0,3+0,2+0,3
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,5 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea30060090012001500180021001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.003 gizon, 995 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.50
 
95+
 
0.00
0.50
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
1.01
1.50
 
80-84
 
0.50
3.49
 
75-79
 
4.12
4.99
 
70-74
 
4.52
2.49
 
65-69
 
5.53
6.48
 
60-64
 
6.03
2.79
 
55-59
 
4.52
5.28
 
50-54
 
4.02
5.78
 
45-49
 
6.23
8.77
 
40-44
 
9.35
13.06
 
35-39
 
9.65
10.37
 
30-34
 
10.75
5.38
 
25-29
 
3.32
2.79
 
20-24
 
3.62
4.49
 
15-19
 
4.12
7.48
 
10-14
 
5.03
4.99
 
5-9
 
9.35
8.87
 
0-4
 
8.34
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Arenthon udalerrian 2.093 biztanle zeuden eta 891 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,35 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 32,8). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 27,8 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

2.093biztanle
891elkarbizitza-unitate
2,35lagun elkarbizitza-unitateko
637familia
Udalerria
% 33
% 29
% 10
% 28
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 637 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (292). Guraso bakarreko 87 familietatik 53etan ama zen guraso bakarra. 283 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 144k seme-alaba bakarra zuten etxean, 166k bi, eta 44k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 292 bikoteetatik 28tan (% 9,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

258
292
87
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean283
Seme-alaba bat144
Bi seme-alaba166
Hiru seme-alaba40
Lau edo gehiago4

15 urte edo gehiago zituzten 1.660 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 34,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 77,6).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 14
40-54% 13
55-64% 23
65-79% 20
80 +% 35
Bikotean bizi da
15-24% 14
25-39% 77
40-54% 77
55-64% 71
65-79% 78
80 +% 56

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 24,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 17,3 izatezko bikotean eta % 7,1 PACS bidez lotuta). % 21,8 ezkongabeak ziren, % 3,3 alargunak eta % 6,4 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 44,0
Ezkongabea% 21,8
Izatezko bikotean% 17,3
PACS bidez lotuta% 7,1
Dibortziatuta% 6,4
Alarguna% 3,3

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erdi-mailako lanbideak (% 25,4), eskulangileak (% 18,3), erretiratuak (% 18,1), enplegatuak (% 16,6). Talde nagusia (erdi-mailako lanbideak, % 25,4) Savoia Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 19,6) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[10]

Udalerria
% 15
% 25
% 17
% 18
% 18
Savoia Garaia
% 13
% 20
% 16
% 15
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.045 etxebizitza zeuden. Horietatik 893 egoitza nagusi ziren, 24 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 128 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (768), eta apartamentuak gutxi ziren (266). Egoitza nagusietatik 677 beren jabearen bizilekuak ziren, 191 alokairuan zeuden, 41 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 25 doan lagata.[11]

1.045etxebizitza
893egoitza nagusi
768etxe
266apartamentu

Etxebizitza multzoa

893
128
Egoitza nagusia (893)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (24)Hutsik (128)

Etxe mota

768
266
Etxea (768)Apartamentua (266)

Jabetza egoera

677
191
Jabeak (677)Alokairuan (191)HLM (41)Doan lagata (25)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (344).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik58
1919-194520
1946-197043
1971-1990204
1991-2005183
2006-2020344

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (426). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (373 etxebizitzatan). 833 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 315 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 556tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela9
2 gela61
3 gela170
4 gela227
5 gela edo gehiago426

Berogailu mota

164
373
250
Gas sarea (67)Fuel-olioa (164)Elektrizitatea (373)Gas botila (40)Bestelakoak (250)

Aparkalekua eta ibilgailuak

833aparkalekua
315ibilgailu 1
556ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.363 biztanleetatik 1.147 aktibo ziren (% 84,2), horietako 1.080 lanean (% 79,2) eta 67 langabezian (aktiboen % 5,8).

1.36315-64 urteko biztanle
% 84,2aktibo
% 79,2lanean
% 5,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 49,7
25-54 urte% 95,6
55-64 urte% 68,6
Gizonak% 85,1
Emakumeak% 83,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 11,4
BEPC, brebeta% 11,8
CAP-BEP% 7,8
Batxilergoa% 4,7
Goi-mailako +2% 3,8
Goi-mailako +3/4% 2,7
Goi-mailako +5% 7,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

215 ez-aktibotik 90 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 41,9), 59 erretiraturik zeuden (% 27,4) eta 66 bestelako ez-aktibo ziren (% 30,7).

Ez-aktiboak

% 42
% 27
% 31
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 15
% 35
% 24
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 310 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.080 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

310enplegu udalerrian
% 70,6soldatapeko
% 29,4ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 39.130 eurokoa zen, eta biztanleen % 6 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

39.130 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 32.180 €
% 6,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 10,2

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 67 komertzioetatik, 3 erauzte enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 5 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 13 eraikuntza enpresak ziren, 17 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 3 garraio enpresak ziren, 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 finantziazio enpresak ziren, 4 higiezinen enpresak ziren, 5 zerbitzu enpresak ziren, 2 administrazio publikoko enpresak ziren eta 8 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 19 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen, 3 igeltseroak, 1 margolaria, 4 zurginak, 1 iturgina, 3 argiketariak, 3 ile apaindegiak, 2 jatetxeak eta 1 higiezinen agentzia.[13]

2009an zeuden 2 establezimendu komertzial guztiak 120 m2 baino gutxiagoko dendak ziren.[14]

2000. urtean Arenthon udalerrian 24 nekazaritza-ustiategi zeuden, 768 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2003ko ekainaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 1,4 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Bonneville », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]