Edukira joan

Barntrup

Barntrup
Alemaniako hiri-udalerria
Image
Image Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Alemania
Alemaniako estatuaImage Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaDetmold
Rural district of North Rhine-WestphaliaLippe District
Posta kodea32683
Udalerri kodea05766012
Geografia
Koordenatuak51°59′37″N 9°07′14″E / 51.9935°N 9.1206°E / 51.9935; 9.1206
Mapa
Image
Azalera59,46 km²
Altitudea203 m eta 191 m
MugakideakExtertal, Dörentrup eta Blomberg
Demografia
Biztanleria8.248 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.132 (%50,1) (%49,9) 4.116 alt_right
Dentsitatea139 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05263
MatrikulaLIP
barntrup.de

Barntrup Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Lippe barrutian. Azken zentsuaren arabera 8.248 biztanle zituen 59,5 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 8.459 biztanle zituen: 4.212 gizonezko (% 49,8) eta 4.247 emakumezko (% 50,2); 100 emakumeko 99,2 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 7,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,9 ezkongabeak ziren eta % 45,8 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea820083008400850086008700880089001970198019902000201020202030BarntrupBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.213 gizon, 4.240 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.11
 
75+
 
13.77
11.54
 
65-74
 
12.90
25.49
 
50-64
 
23.94
10.23
 
40-49
 
11.06
12.01
 
30-39
 
11.16
5.27
 
25-29
 
5.05
6.93
 
18-24
 
6.98
3.06
 
15-17
 
2.57
9.71
 
6-14
 
7.38
3.18
 
3-5
 
2.74
3.47
 
0-2
 
2.45
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 75,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 23,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 79,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 20,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

6.369
1.966
Migrazio-jatorririk gabe (6.369)Migrazio-jatorri osoa (1.966)Migrazio-jatorri partziala (124)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.141 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.164, % 52,3) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 109,45 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,62 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 5,0 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 55,6 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.141etxebizitza
109,45 m²batez besteko azalera
4,62 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.164
1.756
Jabetzan (2.164)Alokairuan (1.756)Aisialdikoa (9)Hutsik (209)
% 5,0hutsik dauden tasa
% 55,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.039). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (859); eraikin guztien % 92,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.676 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra15
2 gela193
3 gela680
4 gela1.039
5 gela833
6 gela543
7 gela edo gehiago836

Eraikuntza garaia

1919 aurretik859
1919-1949399
1950-1959417
1960-1969800
1970-1979542
1980-1989287
1990-1999527
2000-2009189
2010-201546
2016 eta geroago66

Berogailu mota

3.676
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (123)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (131)Bloke-berogailua (Blockheizung) (76)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.676)Labe indibiduala (107)Berogailurik gabe (32)

Guztira 2.550 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.181, % 85,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.697).[3] Guztira 3.896 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.551, % 39,8).[4]

2.550bizitegi-eraikin
3.896etxegune

Eraikin mota

2.181
Etxe bakartua (2.181)Etxe atxikia (bikoitza) (200)Ilarako etxea (69)Bestelako eraikin mota (102)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.697
533
291
Etxebizitza bakarra (1.697)2 etxebizitza (533)3-6 etxebizitza (291)7-12 etxebizitza (23)

Etxegunearen tamaina

1.551
1.296
510
333
Pertsona bakarra (1.551)2 pertsona (1.296)3 pertsona (510)4 pertsona (333)5 pertsona (118)6 pertsona (87)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]