Edukira joan

Bischofswerda

Bischofswerda
Greater district town (en) Itzuli
Image
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Alemania
Alemaniako estatuaImage Saxonia
Rural district of SaxonyBautzen District
Posta kodea01877
Udalerri kodea14625040
Geografia
Koordenatuak51°07′39″N 14°10′47″E / 51.1275°N 14.1797°E / 51.1275; 14.1797
Mapa
Image
Azalera46,21 km²
Altitudea304 m
MugakideakBurkau, Demitz-Thumitz, Rammenau, Frankenthal, Schmölln-Putzkau, Neustadt in Sachsen, Stolpen eta Großharthau
Demografia
Biztanleria10.519 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.459 (%51,9) (%48,1) 5.060 alt_right
Dentsitatea228 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03594
Hiri senidetuakGeislingen an der Steige, Gryfów Śląski, Raspenava eta Eggenfelden
bischofswerda.de

Bischofswerda Alemaniako hiri-udalerri bat da, Saxonia estatuan. Azken zentsuaren arabera 10.519 biztanle zituen, 46,2 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 10.762 biztanle zituen: 5.146 gizonezko (% 47,8) eta 5.617 emakumezko (% 52,2); 100 emakumeko 91,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 32,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 3,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,3 ezkongabeak ziren eta % 41,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.50010.60010.70010.80010.90011.00011.100201620182020202220242026BischofswerdaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.135 gizon, 5.619 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.82
 
75+
 
19.59
15.40
 
65-74
 
17.12
22.86
 
50-64
 
22.09
13.48
 
40-49
 
10.86
11.49
 
30-39
 
9.97
2.57
 
25-29
 
2.24
5.26
 
18-24
 
4.61
3.06
 
15-17
 
2.40
9.07
 
6-14
 
7.40
2.73
 
3-5
 
1.98
2.26
 
0-2
 
1.74
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 90,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 8,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 13,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.781
945
Migrazio-jatorririk gabe (9.781)Migrazio-jatorri osoa (945)Migrazio-jatorri partziala (37)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 6.280 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.559, % 56,7) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 77,33 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,36 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 11,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 35,2 jabeak okupatzen zituzten.[3]

6.280etxebizitza
77,33 m²batez besteko azalera
5,36 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

1.951
3.559
752
Jabetzan (1.951)Alokairuan (3.559)Aisialdikoa (20)Hutsik (752)
% 11,9hutsik dauden tasa
% 35,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (2.025). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (1.739); eraikin guztien % 93,3 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.805 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra113
2 gela687
3 gela2.025
4 gela1.759
5 gela890
6 gela458
7 gela edo gehiago350

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.739
1919-19491.117
1950-1959355
1960-1969325
1970-19791.192
1980-1989344
1990-1999781
2000-2009195
2010-201581
2016 eta geroago144

Berogailu mota

1.555
3.805
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (1.555)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (296)Bloke-berogailua (Blockheizung) (393)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.805)Labe indibiduala (231)Berogailurik gabe (3)

Guztira 2.485 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.409, % 56,7). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.486).[3] Guztira 5.441 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.469, % 45,4).[4]

2.485bizitegi-eraikin
5.441etxegune

Eraikin mota

1.409
460
488
Etxe bakartua (1.409)Etxe atxikia (bikoitza) (460)Ilarako etxea (488)Bestelako eraikin mota (125)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.486
375
383
209
Etxebizitza bakarra (1.486)2 etxebizitza (375)3-6 etxebizitza (383)7-12 etxebizitza (209)13 etxebizitza edo gehiago (36)

Etxegunearen tamaina

2.469
1.825
602
Pertsona bakarra (2.469)2 pertsona (1.825)3 pertsona (602)4 pertsona (359)5 pertsona (118)6 pertsona (71)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]