Edukira joan

Collecchio

Collecchio
Italiako udalerria
Image
Image Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
Italiako eskualdeakImage Emilia-Romagna
ProbintziaParmako probintzia
Izen ofizialaCollecchio
Posta kodea43044
ISTAT kodea034009
HerriburuaCollecchio
Geografia
Koordenatuak44°45′10″N 10°12′56″E / 44.75269°N 10.21569°E / 44.75269; 10.21569
Mapa
Image
Azalera58,83 km²
Altitudea112 m
MugakideakFornovo di Taro, Medesano, Noceto, Parma eta Sala Baganza
Demografia
Biztanleria14.684 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea250 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0521
Hiri senidetuakButzbach
Katastro kodeaC852
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaPR
comune.collecchio.pr.it

Collecchio Italiako udalerri bat da. Parmako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 14.684 biztanle ditu, 58,83 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Fornovo di Taro, Medesano, Noceto, Parma eta Sala Baganza.

BiztanleriaUrtea40006000800010.00012.00014.00016.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 7.366 gizon, 7.545 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.03
 
100+
 
0.07
0.20
 
95-99
 
0.41
0.75
 
90-94
 
1.35
2.24
 
85-89
 
2.89
3.29
 
80-84
 
3.84
4.39
 
75-79
 
5.04
4.58
 
70-74
 
5.34
5.72
 
65-69
 
5.92
7.48
 
60-64
 
7.50
7.82
 
55-59
 
8.34
8.58
 
50-54
 
8.47
7.53
 
45-49
 
7.18
6.30
 
40-44
 
6.38
6.45
 
35-39
 
6.02
5.38
 
30-34
 
5.22
4.98
 
25-29
 
4.47
4.86
 
20-24
 
4.32
6.00
 
15-19
 
5.20
5.20
 
10-14
 
4.53
4.89
 
5-9
 
4.28
3.35
 
0-4
 
3.23
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.417 etxebizitza zeuden: 6.333 (% 85,4) okupatuta eta 1.084 (% 14,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,9 jabetzan zeuden, % 17,3 alokairuan eta % 6,9 beste titulu batekin.

7.417etxebizitza (2021)
6.333okupatuak
1.084hutsik (% 14,6)

Erabilera (2021)

6.333
1.084
Okupatuak (6.333)Hutsik edo ez-okupatuak (1.084)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,9
17,3
Jabetzan (75,9)Alokairuan (17,3)Beste titulu batekin (6,9)

2024an 6.625 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.342 (% 35,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

6.625etxegune (2024)
2.342pertsona bakarrekoak (% 35,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.342
2 kide1.915
3 kide1.187
4 kide931
5 kide edo gehiago250

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]