Edukira joan

Collonges-au-Mont-d'Or

Collonges-au-Mont-d'Or
Frantziako udalerria
Image
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
EskualdeaImage Auvernia-Rodano-Alpeak
DepartamenduaRodano
Izen ofizialaCollonges-au-Mont-d'Or
Collonges
Posta kodea69660
Geografia
Koordenatuak45°49′26″N 4°50′25″E / 45.8239°N 4.8403°E / 45.8239; 4.8403
Mapa
Image
Azalera3,78 km²
Altitudea165 m, 360 m eta 196 m
MugakideakRochetaillée-sur-Saône, Saint-Cyr-au-Mont-d'Or, Saint-Romain-au-Mont-d'Or, Caluire-et-Cuire, Fontaines-sur-Saône eta Saint-Rambert-l'Île-Barbe
Demografia
Biztanleria4.669 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.303 (%50) (%50) 2.304 alt_right
Dentsitatea1.235 bizt/km²
collongesaumontdor.fr

Collonges-au-Mont-d'Or Frantziako udalerria da, Lyongo Metropolian dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 4.669 biztanle zituen 3,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Rochetaillée-sur-Saône, Saint-Cyr-au-Mont-d'Or, Saint-Romain-au-Mont-d'Or, Caluire-et-Cuire, Fontaines-sur-Saône eta Saint-Rambert-l'Île-Barbe.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Collonges-au-Mont-d'OrCollonges-au-Mont-d'Or
Població amb 4167 habitants (2000)Sathonay-Camp (2,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinentalaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Borgoina eta Saonako haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1900 ordu/urte), uda beroa (18,5 °C); aire lehorra udaberrian eta udan, haize ahulak)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,8 °C-koa da, 18,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 843 mm-koa da, urtarrilean 8,8 euri-egun eta uztailean 6,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Bron udalerrian dago, 14,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 820,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,4 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -24,6 °C-koa da, 1938ko abenduaren 22an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 12,3 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (22,0 °C) eta hotzena urtarrila (3,5 °C). Urteko prezipitazioa 836 mm-koa da; hilabeterik euritsuena urria da (100 mm) eta lehorrena otsaila (42 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,51 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,7 °C) baino 2,8 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2019, 2020, 2022 eta 2023. Urterik beroena 2022 izan zen (14,3 °C) eta hotzena 1963 (9,3 °C).[6]

  Image   Datu klimatikoak (Collonges-au-Mont-d'Or)   Image  
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 3.5 4.4 8.3 11.7 15.8 19.8 22.0 21.5 16.9 12.6 7.3 4.3 12.3
Pilatutako prezipitazioa (mm) 53 42 50 69 81 72 69 67 84 100 94 55 836
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,7 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,6+0,7+2,0+2,1+2,0+2,4+1,8+2,3+0,9+1,2+1,4+1,7
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,7 °C)
+4 °C−4 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea0100020003000400050001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.304 gizon, 2.303 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.43
 
90-94
 
0.65
1.35
 
85-89
 
2.43
2.21
 
80-84
 
1.78
3.82
 
75-79
 
3.56
5.12
 
70-74
 
6.47
6.25
 
65-69
 
5.12
6.47
 
60-64
 
6.25
7.38
 
55-59
 
6.95
5.82
 
50-54
 
6.95
6.29
 
45-49
 
5.38
5.60
 
40-44
 
7.21
8.77
 
35-39
 
10.12
3.12
 
30-34
 
5.17
3.82
 
25-29
 
4.26
5.86
 
20-24
 
4.95
6.08
 
15-19
 
3.60
6.99
 
10-14
 
5.86
7.20
 
5-9
 
6.99
7.42
 
0-4
 
6.30
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Collonges-au-Mont-d'Or udalerrian 4.652 biztanle zeuden eta 1.919 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,42 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 34,6). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 28,0 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

4.652biztanle
1.919elkarbizitza-unitate
2,42lagun elkarbizitza-unitateko
1.377familia
Udalerria
% 35
% 28
% 8
% 28
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.377 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (664). Guraso bakarreko 167 familietatik 136etan ama zen guraso bakarra. 619 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 288k seme-alaba bakarra zuten etxean, 343k bi, eta 127k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 664 bikoteetatik 47tan (% 7,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

546
664
167
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean619
Seme-alaba bat288
Bi seme-alaba343
Hiru seme-alaba106
Lau edo gehiago21

15 urte edo gehiago zituzten 3.693 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 42,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 81,4).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 12
40-54% 11
55-64% 15
65-79% 21
80 +% 42
Bikotean bizi da
15-24% 6
25-39% 72
40-54% 80
55-64% 81
65-79% 77
80 +% 52

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 51,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,2 izatezko bikotean eta % 7,9 PACS bidez lotuta). % 21,3 ezkongabeak ziren, % 4,9 alargunak eta % 6,0 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 51,8
Ezkongabea% 21,3
Izatezko bikotean% 8,2
PACS bidez lotuta% 7,9
Dibortziatuta% 6,0
Alarguna% 4,9

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 31,4), goi-mailako langileak (% 28,1), erdi-mailako lanbideak (% 14,4), artisau, merkatari eta enpresa-buruak (% 9,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 31,4) Rodano departamenduko batez bestekoaren (% 24,7) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[10]

Udalerria
% 9
% 28
% 14
% 31
Rodano
% 20
% 17
% 15
% 11
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.115 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.917 egoitza nagusi ziren, 30 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 167 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.355), eta apartamentuak gutxi ziren (758). Egoitza nagusietatik 1.418 beren jabearen bizilekuak ziren, 478 alokairuan zeuden, 118 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 22 doan lagata.[11]

2.115etxebizitza
1.917egoitza nagusi
1.355etxe
758apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.917
Egoitza nagusia (1.917)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (30)Hutsik (167)

Etxe mota

1.355
758
Etxea (1.355)Apartamentua (758)

Jabetza egoera

1.418
478
Jabeak (1.418)Alokairuan (478)HLM (118)Doan lagata (22)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (510).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik383
1919-1945114
1946-1970247
1971-1990377
1991-2005287
2006-2020510

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.059). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (853 etxebizitzatan). 1.603 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 806 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.002tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela28
2 gela198
3 gela286
4 gela347
5 gela edo gehiago1.059

Berogailu mota

853
232
648
Gas sarea (853)Fuel-olioa (232)Elektrizitatea (648)Gas botila (39)Bestelakoak (147)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.603aparkalekua
806ibilgailu 1
1.002ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.802 biztanleetatik 2.160 aktibo ziren (% 77,1), horietako 2.005 lanean (% 71,6) eta 154 langabezian (aktiboen % 7,1).

2.80215-64 urteko biztanle
% 77,1aktibo
% 71,6lanean
% 7,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 27,3
25-54 urte% 94,8
55-64 urte% 64,6
Gizonak% 79,0
Emakumeak% 75,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 20,9
BEPC, brebeta% 17,1
CAP-BEP% 10,3
Batxilergoa% 11,2
Goi-mailako +2% 3,3
Goi-mailako +3/4% 5,4
Goi-mailako +5% 4,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

642 ez-aktibotik 336 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 52,3), 157 erretiraturik zeuden (% 24,5) eta 149 bestelako ez-aktibo ziren (% 23,2).

Ez-aktiboak

% 52
% 24
% 23
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 13
% 42
% 25
% 12
% 8
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.124 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.005 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

1.124enplegu udalerrian
% 80,9soldatapeko
% 19,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 38.450 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

38.450 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.500 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 16,3

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 263 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 3 janari enpresak ziren, 11 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 38 eraikuntza enpresak ziren, 36 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 9 garraio enpresak ziren, 15 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 11 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 24 finantziazio enpresak ziren, 19 higiezinen enpresak ziren, 62 zerbitzu enpresak ziren, 25 administrazio publikoko enpresak ziren eta 8 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 54 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 banku bulegoa, 3 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 7 igeltseroak, 3 margolariak, 10 zurginak, 6 iturginak, 4 argiketariak, 1 ile apaindegia, 9 jatetxeak, 6 higiezinen agentziak eta 3 apaindegiak.[13]

2009an zeuden 9 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 2 okindegiak, 1 harategi zen, 1 liburu denda zen, 1 arropa denda zen, 1 altzari denda zen, 1 kirol-denda zen eta 1 drogeria zen.[14]

2000. urtean Collonges-au-Mont-d'Or udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 , 2 psikiatriko eta botika 1 bat zegoen.

2009an 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1920ko irailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,2 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lyon-Bron », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]