Edukira joan

Elsfleth

Elsfleth
Alemaniako hiri-udalerria
Image
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Alemania
Alemaniako estatuaImage Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiWesermarsch barrutia
Posta kodea26931
Udalerri kodea03461004
Geografia
Koordenatuak53°14′00″N 8°28′00″E / 53.2333°N 8.4667°E / 53.2333; 8.4667
Mapa
Image
Azalera115,19 km²
Altitudea3 m
Demografia
Biztanleria8.921 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.403 (%49,4) (%50,6) 4.518 alt_right
Dentsitatea77 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia04404, 04483, 04485
Hiri senidetuakMarstal Municipality (en) Itzuli
MatrikulaBRA
elsfleth.de

Elsfleth Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan dago, Wesermarsch barrutian. Azken zentsuaren arabera 8.921 biztanle zituen 115,2 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 9.012 biztanle zituen: 4.540 gizonezko (% 50,4) eta 4.470 emakumezko (% 49,6); 100 emakumeko 101,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 7,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,6 ezkongabeak ziren eta % 43,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea89008950900090509100915092009250201620182020202220242026ElsflethBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.543 gizon, 4.478 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
7.90
 
75+
 
13.22
10.76
 
65-74
 
10.99
24.06
 
50-64
 
25.52
11.75
 
40-49
 
10.81
12.57
 
30-39
 
11.14
6.43
 
25-29
 
5.56
8.91
 
18-24
 
7.15
3.15
 
15-17
 
2.70
8.96
 
6-14
 
7.75
2.93
 
3-5
 
2.52
2.58
 
0-2
 
2.64
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 81,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 17,4k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 81,3 beraiek etorritakoak ziren eta % 18,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

7.339
1.569
Migrazio-jatorririk gabe (7.339)Migrazio-jatorri osoa (1.569)Migrazio-jatorri partziala (107)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.627 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.395, % 51,8) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 105,79 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,25 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 54,2 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.627etxebizitza
105,79 m²batez besteko azalera
5,25 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.395
2.033
Jabetzan (2.395)Alokairuan (2.033)Aisialdikoa (33)Hutsik (165)
% 3,5hutsik dauden tasa
% 54,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.246). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (1.001); eraikin guztien % 87,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.880 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra49
2 gela232
3 gela797
4 gela1.246
5 gela939
6 gela637
7 gela edo gehiago729

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.001
1919-1949313
1950-1959453
1960-1969901
1970-1979420
1980-1989282
1990-1999666
2000-2009334
2010-2015103
2016 eta geroago159

Berogailu mota

3.880
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (66)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (370)Bloke-berogailua (Blockheizung) (214)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.880)Labe indibiduala (74)Berogailurik gabe (30)

Guztira 3.126 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.465, % 78,9). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.505).[3] Guztira 4.346 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.800, % 41,4).[4]

3.126bizitegi-eraikin
4.346etxegune

Eraikin mota

2.465
295
Etxe bakartua (2.465)Etxe atxikia (bikoitza) (295)Ilarako etxea (176)Bestelako eraikin mota (191)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.505
326
256
Etxebizitza bakarra (2.505)2 etxebizitza (326)3-6 etxebizitza (256)7-12 etxebizitza (26)13 etxebizitza edo gehiago (7)

Etxegunearen tamaina

1.800
1.391
536
427
Pertsona bakarra (1.800)2 pertsona (1.391)3 pertsona (536)4 pertsona (427)5 pertsona (133)6 pertsona (60)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]