Edukira joan

Jever

Jever
Jever
Alemaniako hiri-udalerria
Image
Image Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Alemania
Alemaniako estatuaImage Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiFriesland
AlkateaJan Edo Albers (en) Itzuli
Izen ofizialaJever
Jatorrizko izenaJever
Posta kodea26441
Udalerri kodea03455007
Geografia
Koordenatuak53°34′28″N 7°54′03″E / 53.5744°N 7.9008°E / 53.5744; 7.9008
Mapa
Image
Azalera42,23 km²
Altitudea9 m
MugakideakSchortens eta Wangerland
Demografia
Biztanleria14.671 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 7.690 (%52,4) (%47,6) 6.981 alt_right
Dentsitatea347 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia04461
Hiri senidetuakZerbst/Anhalt
MatrikulaFRI
stadt-jever.de

Jever Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan dago, Friesland barrutian. Azken zentsuaren arabera 14.671 biztanle zituen 42,2 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 14.580 biztanle zituen: 6.920 gizonezko (% 47,5) eta 7.660 emakumezko (% 52,5); 100 emakumeko 90,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 28,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 4,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,1 ezkongabeak ziren eta % 44,6 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea14.20014.30014.40014.50014.60014.70014.80014.90015.000201620182020202220242026JeverBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.920 gizon, 7.665 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
12.56
 
75+
 
15.71
13.60
 
65-74
 
14.66
23.44
 
50-64
 
24.42
10.66
 
40-49
 
10.28
11.69
 
30-39
 
9.92
5.01
 
25-29
 
4.84
7.07
 
18-24
 
6.08
3.18
 
15-17
 
2.82
7.80
 
6-14
 
6.67
2.93
 
3-5
 
2.35
2.05
 
0-2
 
2.26
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 90,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 8,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 13,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

13.168
1.278
Migrazio-jatorririk gabe (13.168)Migrazio-jatorri osoa (1.278)Migrazio-jatorri partziala (134)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 8.049 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.933, % 48,9) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 106,7 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,98 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,0 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 51,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

8.049etxebizitza
106,7 m²batez besteko azalera
5,98 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.933
3.792
Jabetzan (3.933)Alokairuan (3.792)Aisialdikoa (66)Hutsik (257)
% 3,0hutsik dauden tasa
% 51,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.081). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.181); eraikin guztien % 81,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (6.509 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra132
2 gela484
3 gela1.366
4 gela2.081
5 gela1.716
6 gela1.084
7 gela edo gehiago1.182

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.061
1919-1949570
1950-1959735
1960-19691.046
1970-19791.168
1980-1989805
1990-19991.181
2000-2009503
2010-2015345
2016 eta geroago638

Berogailu mota

1.112
6.509
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (131)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.112)Bloke-berogailua (Blockheizung) (154)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (6.509)Labe indibiduala (124)Berogailurik gabe (21)

Guztira 5.510 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.180, % 75,9). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (4.384).[3] Guztira 7.526 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (3.232, % 42,9).[4]

5.510bizitegi-eraikin
7.526etxegune

Eraikin mota

4.180
730
Etxe bakartua (4.180)Etxe atxikia (bikoitza) (730)Ilarako etxea (410)Bestelako eraikin mota (182)

Etxebizitza kopurua eraikineko

4.384
566
497
Etxebizitza bakarra (4.384)2 etxebizitza (566)3-6 etxebizitza (497)7-12 etxebizitza (49)13 etxebizitza edo gehiago (8)

Etxegunearen tamaina

3.232
2.712
834
Pertsona bakarra (3.232)2 pertsona (2.712)3 pertsona (834)4 pertsona (520)5 pertsona (145)6 pertsona (81)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]