Edukira joan

Limena

Limena
Italiako udalerria
Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
Italiako eskualdeakImage Veneto
ProbintziaPaduako probintzia
Izen ofizialaLimena
Posta kodea35010
ISTAT kodea028045
HerriburuaLimena
Geografia
Koordenatuak45°28′00″N 11°51′00″E / 45.4667°N 11.85°E / 45.4667; 11.85
Mapa
Image
Azalera15,16 km²
Altitudea22 m
MugakideakCurtarolo, Piazzola sul Brenta, Villafranca Padovana, Padua eta Vigodarzere
Demografia
Biztanleria8.158 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.071 (%49,9) (%48,8) 3.984 alt_right
Dentsitatea538 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia049
Katastro kodeaE592
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaPD
comune.limena.pd.it

Limena Italiako udalerri bat da. Paduako probintzian kokatuta dago, Veneto eskualdean. 8.158 biztanle ditu, 15,16 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Curtarolo, Piazzola sul Brenta, Villafranca Padovana, Padua eta Vigodarzere.

BiztanleriaUrtea1000200030004000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.084 gizon, 4.153 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.02
0.12
 
95-99
 
0.46
0.98
 
90-94
 
1.69
1.89
 
85-89
 
2.99
3.18
 
80-84
 
3.85
4.26
 
75-79
 
5.03
4.65
 
70-74
 
5.13
6.68
 
65-69
 
6.09
7.88
 
60-64
 
8.40
8.33
 
55-59
 
9.20
8.37
 
50-54
 
9.46
6.66
 
45-49
 
6.16
5.41
 
40-44
 
5.25
6.56
 
35-39
 
5.59
6.56
 
30-34
 
5.61
6.00
 
25-29
 
4.58
5.63
 
20-24
 
4.70
5.63
 
15-19
 
4.74
4.16
 
10-14
 
4.02
3.55
 
5-9
 
3.68
3.45
 
0-4
 
3.35
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.791 etxebizitza zeuden: 3.366 (% 88,8) okupatuta eta 425 (% 11,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82 jabetzan zeuden, % 13,5 alokairuan eta % 4,5 beste titulu batekin.

3.791etxebizitza (2021)
3.366okupatuak
425hutsik (% 11,2)

Erabilera (2021)

3.366
425
Okupatuak (3.366)Hutsik edo ez-okupatuak (425)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82
13,5
Jabetzan (82)Alokairuan (13,5)Beste titulu batekin (4,5)

2024an 3.586 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.153 (% 32,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.586etxegune (2024)
1.153pertsona bakarrekoak (% 32,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.153
2 kide1.101
3 kide686
4 kide491
5 kide edo gehiago155

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]