Edukira joan

Monte Compatri

Monte Compatri
Monte Compatri
Italiako udalerria
Image
Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
Italiako eskualdeakImage Lazio
Italiako hiri metropolitarraErromako hiri metropolitarra
Izen ofizialaMonte Compatri
Jatorrizko izenaMonte Compatri
Posta kodea00077
ISTAT kodea058060
Geografia
Koordenatuak41°48′29″N 12°44′14″E / 41.8081°N 12.7372°E / 41.8081; 12.7372
Mapa
Image
Azalera24,57 km²
Altitudea576 m
MugakideakColonna, Monte Porzio Catone, Rocca Priora, San Cesareo, Grottaferrata, Frascati, Rocca di Papa, Erroma eta Zagarolo
Demografia
Biztanleria11.852 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea482 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06
Hiri senidetuakCalahorra
Katastro kodeaF477
Sailkapen sismikoa2B  
MatrikulaROMA
comune.montecompatri.roma.it

Monte Compatri Italiako udalerri bat da. Erromako probintzian kokatuta dago, Lazio eskualdean. 11.852 biztanle ditu, 24,57 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Colonna, Monte Porzio Catone, Rocca Priora, San Cesareo, Grottaferrata, Frascati, Rocca di Papa, Erroma eta Zagarolo.

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.723 gizon, 5.910 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.03
 
100+
 
0.02
0.12
 
95-99
 
0.27
0.47
 
90-94
 
1.12
1.85
 
85-89
 
1.98
2.24
 
80-84
 
3.08
3.95
 
75-79
 
4.16
5.36
 
70-74
 
5.23
6.26
 
65-69
 
6.50
7.29
 
60-64
 
7.68
9.49
 
55-59
 
8.61
8.93
 
50-54
 
9.10
8.25
 
45-49
 
8.09
6.62
 
40-44
 
6.72
6.05
 
35-39
 
5.33
4.91
 
30-34
 
4.62
4.67
 
25-29
 
4.77
4.77
 
20-24
 
4.69
6.08
 
15-19
 
5.40
5.42
 
10-14
 
5.08
4.11
 
5-9
 
4.13
3.15
 
0-4
 
3.43
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.969 etxebizitza zeuden: 5.095 (% 85,4) okupatuta eta 874 (% 14,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,7 jabetzan zeuden, % 12,2 alokairuan eta % 7,1 beste titulu batekin.

5.969etxebizitza (2021)
5.095okupatuak
874hutsik (% 14,6)

Erabilera (2021)

5.095
874
Okupatuak (5.095)Hutsik edo ez-okupatuak (874)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,7
12,2
Jabetzan (80,7)Alokairuan (12,2)Beste titulu batekin (7,1)

2024an 5.186 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.959 (% 37,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

5.186etxegune (2024)
1.959pertsona bakarrekoak (% 37,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.959
2 kide1.311
3 kide961
4 kide708
5 kide edo gehiago247

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]