Edukira joan

Nettuno

Nettuno
Italiako udalerria
Image
Image Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
Italiako eskualdeakImage Lazio
Italiako hiri metropolitarraErromako hiri metropolitarra
Izen ofizialaNettuno
Posta kodea00048
ISTAT kodea058072
HerriburuaNettuno
Geografia
Koordenatuak41°28′00″N 12°40′00″E / 41.46667°N 12.66667°E / 41.46667; 12.66667
Mapa
Image
Azalera71,64 km²
Altitudea11 m
MugakideakAnzio, Aprilia eta Latina
Demografia
Biztanleria48.033 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea670 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06
Hiri senidetuakBandol, Traunreut, Corinaldo, Ardee, Jaguariúna eta Cleveland
Katastro kodeaF880
Sailkapen sismikoa3A  
MatrikulaROMA
comune.nettuno.roma.it

Nettuno Italiako udalerri bat da. Erromako probintzian kokatuta dago, Lazio eskualdean. 48.033 biztanle ditu, 71,64 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Anzio, Aprilia eta Latina.

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.00050.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 23.804 gizon, 24.307 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.07
0.13
 
95-99
 
0.37
0.59
 
90-94
 
1.32
1.78
 
85-89
 
2.73
2.99
 
80-84
 
3.89
4.56
 
75-79
 
5.55
5.16
 
70-74
 
6.03
6.69
 
65-69
 
6.66
8.21
 
60-64
 
8.51
8.17
 
55-59
 
8.66
8.62
 
50-54
 
8.40
7.36
 
45-49
 
7.00
6.53
 
40-44
 
5.87
6.07
 
35-39
 
5.34
5.56
 
30-34
 
5.00
5.50
 
25-29
 
4.63
5.21
 
20-24
 
4.74
5.23
 
15-19
 
4.88
4.75
 
10-14
 
4.13
3.79
 
5-9
 
3.40
3.10
 
0-4
 
2.81
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 27.163 etxebizitza zeuden: 21.411 (% 78,8) okupatuta eta 5.752 (% 21,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,2 jabetzan zeuden, % 13,3 alokairuan eta % 6,5 beste titulu batekin.

27.163etxebizitza (2021)
21.411okupatuak
5.752hutsik (% 21,2)

Erabilera (2021)

21.411
5.752
Okupatuak (21.411)Hutsik edo ez-okupatuak (5.752)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,2
13,3
Jabetzan (80,2)Alokairuan (13,3)Beste titulu batekin (6,5)

2024an 22.597 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 9.699 (% 42,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

22.597etxegune (2024)
9.699pertsona bakarrekoak (% 42,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide9.699
2 kide5.524
3 kide3.776
4 kide2.567
5 kide edo gehiago1.031

Nettunoar ospetsuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Herri eta hiri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]