Edukira joan

Ritten

Ritten
Italiako udalerria
Image
Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
EskualdeaImage Trentino-Adige Garaia
ProbintziaImage Bozen-Hego Tirolgo probintzia autonomoa
Izen ofizialaRenon
Posta kodea39054
ISTAT kodea021072
HerriburuaKlobenstein (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak46°32′25″N 11°27′25″E / 46.54039°N 11.457027°E / 46.54039; 11.457027
Mapa
Image
Azalera111,36 km²
Altitudea1.154 m
MugakideakBarbiano, Castelrotto, Cornedo all'Isarco, Jenesien, Villanders, Bolzano, Völs am Schlern eta Sarntal
Demografia
Biztanleria8.052 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea72 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0471
Hiri senidetuakKirchheimbolanden
Katastro kodeaH236
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaBZ
comune.renon.bz.it

Ritten, italieraz Renon, Italiako udalerri bat da. Bozen-Hego Tirolgo probintzia autonomoan kokatuta dago, Trentino-Adige Garaia eskualdean. 8.052 biztanle ditu, 111,36 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Barbiano, Castelrotto, Cornedo all'Isarco, Jenesien, Villanders, Bolzano, Völs am Schlern eta Sarntal.

BiztanleriaUrtea4000500060007000800090001920194019601980200020202040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.208 gizon, 4.124 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.07
0.05
 
95-99
 
0.10
0.36
 
90-94
 
1.04
1.71
 
85-89
 
2.13
2.83
 
80-84
 
3.52
3.45
 
75-79
 
4.15
4.92
 
70-74
 
4.29
5.66
 
65-69
 
5.92
7.44
 
60-64
 
6.64
7.25
 
55-59
 
7.83
6.92
 
50-54
 
7.01
6.27
 
45-49
 
6.13
5.70
 
40-44
 
6.01
7.18
 
35-39
 
6.16
6.37
 
30-34
 
5.89
5.96
 
25-29
 
6.18
5.51
 
20-24
 
6.13
5.96
 
15-19
 
5.58
5.25
 
10-14
 
5.07
5.20
 
5-9
 
5.16
6.01
 
0-4
 
4.97
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.803 etxebizitza zeuden: 3.294 (% 68,6) okupatuta eta 1.509 (% 31,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 76,1 jabetzan zeuden, % 17,3 alokairuan eta % 6,7 beste titulu batekin.

4.803etxebizitza (2021)
3.294okupatuak
1.509hutsik (% 31,4)

Erabilera (2021)

3.294
1.509
Okupatuak (3.294)Hutsik edo ez-okupatuak (1.509)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

76,1
17,3
Jabetzan (76,1)Alokairuan (17,3)Beste titulu batekin (6,7)

2024an 3.536 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.369 (% 38,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.536etxegune (2024)
1.369pertsona bakarrekoak (% 38,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.369
2 kide864
3 kide489
4 kide539
5 kide edo gehiago275

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]