Edukira joan

Saluzzo

Saluzzo
Italiako udalerria
Image
Image Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
Italiako eskualdeakImage Piemonte
ProbintziaCuneoko probintzia
Izen ofizialaSaluzzo
Posta kodea12037
ISTAT kodea004203
HerriburuaSaluzzo
Geografia
Koordenatuak44°38′43″N 7°29′26″E / 44.6453°N 7.4906°E / 44.6453; 7.4906
Mapa
Image
Azalera77 km²
Altitudea365 m
MugakideakCardè, Lagnasco, Manta, Pagno, Revello, Scarnafigi, Torre San Giorgio, Moretta eta Villafalletto
Demografia
Biztanleria17.470 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea227 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0175
Hiri senidetuakŁowicz
Katastro kodeaH727
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaCN
comune.saluzzo.cn.it

Saluzzo Italiako udalerri bat da. Cuneoko probintzian kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 17.470 biztanle ditu, 77 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cardè, Lagnasco, Manta, Pagno, Revello, Scarnafigi, Torre San Giorgio, Moretta eta Villafalletto.

BiztanleriaUrtea15.50016.00016.50017.00017.50018.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 8.685 gizon, 8.890 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.06
0.10
 
95-99
 
0.49
0.75
 
90-94
 
1.47
2.26
 
85-89
 
3.52
3.48
 
80-84
 
4.30
4.39
 
75-79
 
5.82
5.45
 
70-74
 
5.69
6.37
 
65-69
 
6.59
7.12
 
60-64
 
7.74
8.00
 
55-59
 
7.41
7.68
 
50-54
 
7.99
6.89
 
45-49
 
6.13
5.69
 
40-44
 
5.80
6.33
 
35-39
 
5.34
6.63
 
30-34
 
5.69
5.91
 
25-29
 
5.14
5.25
 
20-24
 
4.76
5.41
 
15-19
 
4.63
5.03
 
10-14
 
4.21
3.95
 
5-9
 
3.71
3.32
 
0-4
 
3.50
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.833 etxebizitza zeuden: 7.671 (% 78) okupatuta eta 2.162 (% 22) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 67,8 jabetzan zeuden, % 26,6 alokairuan eta % 5,6 beste titulu batekin.

9.833etxebizitza (2021)
7.671okupatuak
2.162hutsik (% 22)

Erabilera (2021)

7.671
2.162
Okupatuak (7.671)Hutsik edo ez-okupatuak (2.162)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

67,8
26,6
Jabetzan (67,8)Alokairuan (26,6)Beste titulu batekin (5,6)

2024an 7.900 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.123 (% 39,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

7.900etxegune (2024)
3.123pertsona bakarrekoak (% 39,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.123
2 kide2.272
3 kide1.185
4 kide949
5 kide edo gehiago371

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]