Edukira joan

San Martino in Rio

San Martino in Rio
Italiako udalerria
Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
Italiako eskualdeakImage Emilia-Romagna
ProbintziaReggio nell'Emiliako probintzia
Izen ofizialaSan Martino in Rio
Posta kodea42018
ISTAT kodea035037
HerriburuaSan Martino in Rio
Geografia
Koordenatuak44°44′00″N 10°47′00″E / 44.7333°N 10.7833°E / 44.7333; 10.7833
Mapa
Image
Azalera22,72 km²
Altitudea36 m
MugakideakCampogalliano, Correggio, Rubiera eta Reggio nell'Emilia
Demografia
Biztanleria8.202 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea361 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0522
Katastro kodeaI011
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaRE
comune.sanmartinoinrio.re.it

San Martino in Rio Italiako udalerri bat da. Reggio nell'Emiliako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 8.202 biztanle ditu, 22,72 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Campogalliano, Correggio, Rubiera eta Reggio nell'Emilia.

BiztanleriaUrtea30004000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.101 gizon, 4.145 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.10
0.20
 
95-99
 
0.31
0.68
 
90-94
 
1.35
1.76
 
85-89
 
2.85
2.71
 
80-84
 
3.35
4.07
 
75-79
 
4.97
4.95
 
70-74
 
4.97
5.56
 
65-69
 
5.52
7.29
 
60-64
 
7.62
8.19
 
55-59
 
7.96
9.24
 
50-54
 
8.59
8.00
 
45-49
 
7.60
6.36
 
40-44
 
6.18
5.19
 
35-39
 
5.33
5.63
 
30-34
 
5.09
5.49
 
25-29
 
4.85
6.24
 
20-24
 
5.14
5.39
 
15-19
 
5.60
4.58
 
10-14
 
5.19
4.71
 
5-9
 
4.03
3.76
 
0-4
 
3.40
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.756 etxebizitza zeuden: 3.275 (% 87,2) okupatuta eta 481 (% 12,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79 jabetzan zeuden, % 15,6 alokairuan eta % 5,4 beste titulu batekin.

3.756etxebizitza (2021)
3.275okupatuak
481hutsik (% 12,8)

Erabilera (2021)

3.275
481
Okupatuak (3.275)Hutsik edo ez-okupatuak (481)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79
15,6
Jabetzan (79)Alokairuan (15,6)Beste titulu batekin (5,4)

2024an 3.370 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.041 (% 30,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

3.370etxegune (2024)
1.041pertsona bakarrekoak (% 30,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.041
2 kide944
3 kide599
4 kide567
5 kide edo gehiago219

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]