Edukira joan

Schmelz (Sarre)

Schmelz
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Image
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Alemania
Alemaniako estatuaImage Sarre
LandkreisSaarlouis
Posta kodea66832–66839
Udalerri kodea10044117
Geografia
Koordenatuak49°26′27″N 6°51′29″E / 49.440708°N 6.857931°E / 49.440708; 6.857931
Mapa
Image
Azalera58,62 km²
Altitudea249 m
Demografia
Biztanleria16.869 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 8.467 (%50,2) (%49,8) 8.402 alt_right
Dentsitatea288 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06874, 06881, 06887, 06888
Hiri senidetuakMitry-Mory eta Villa-Campolasta
MatrikulaSLS
schmelz.de

Schmelz Alemaniako udalerria da. Sarre estatuan dago, Saarlouis barrutian. Azken zentsuaren arabera 16.869 biztanle zituen 58,6 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 16.875 biztanle zituen: 8.359 gizonezko (% 49,5) eta 8.516 emakumezko (% 50,5); 100 emakumeko 98,2 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,8 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 10,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,6 ezkongabeak ziren eta % 47,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea16.00016.20016.40016.60016.80017.0001970198019902000201020202030SchmelzBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 8.363 gizon, 8.514 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.56
 
75+
 
13.38
13.46
 
65-74
 
12.61
25.79
 
50-64
 
25.80
11.13
 
40-49
 
10.96
13.14
 
30-39
 
11.11
5.12
 
25-29
 
5.13
6.50
 
18-24
 
5.60
2.82
 
15-17
 
2.44
8.06
 
6-14
 
7.63
2.85
 
3-5
 
2.56
2.56
 
0-2
 
2.76
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 80,2ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 18,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,5 beraiek etorritakoak ziren eta % 16,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

13.537
3.082
Migrazio-jatorririk gabe (13.537)Migrazio-jatorri osoa (3.082)Migrazio-jatorri partziala (257)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 7.882 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (5.524, % 70,1) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 123,16 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,45 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 74,4 jabeak okupatzen zituzten.[3]

7.882etxebizitza
123,16 m²batez besteko azalera
5,45 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

5.524
1.967
Jabetzan (5.524)Alokairuan (1.967)Aisialdikoa (32)Hutsik (361)
% 4,3hutsik dauden tasa
% 74,4jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (2.219). Etxebizitza gehienak 1950-1959 artean eraiki ziren (1.368); eraikin guztien % 89,0 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (6.971 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra32
2 gela335
3 gela865
4 gela1.578
5 gela1.515
6 gela1.342
7 gela edo gehiago2.219

Eraikuntza garaia

1919 aurretik821
1919-19491.025
1950-19591.368
1960-19691.180
1970-1979949
1980-1989844
1990-1999831
2000-2009539
2010-2015173
2016 eta geroago153

Berogailu mota

6.971
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (104)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (169)Bloke-berogailua (Blockheizung) (43)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (6.971)Labe indibiduala (475)Berogailurik gabe (120)

Guztira 5.848 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.998, % 68,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (4.440).[3] Guztira 7.437 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (2.533, % 34,1).[4]

5.848bizitegi-eraikin
7.437etxegune

Eraikin mota

3.998
671
896
Etxe bakartua (3.998)Etxe atxikia (bikoitza) (671)Ilarako etxea (896)Bestelako eraikin mota (283)

Etxebizitza kopurua eraikineko

4.440
1.088
Etxebizitza bakarra (4.440)2 etxebizitza (1.088)3-6 etxebizitza (295)7-12 etxebizitza (16)13 etxebizitza edo gehiago (9)

Etxegunearen tamaina

2.493
2.533
1.170
819
Pertsona bakarra (2.493)2 pertsona (2.533)3 pertsona (1.170)4 pertsona (819)5 pertsona (268)6 pertsona (160)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]