Edukira joan

Tricesimo

Tricesimo
Italiako udalerria
Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
EskualdeaImage Friuli-Venezia-Julia
Regional decentralization entityregional decentralization entity of Udine
Izen ofizialaTricesimo
Taržizem
Posta kodea33019
ISTAT kodea030127
HerriburuaTricesimo
Geografia
Koordenatuak46°09′38″N 13°12′46″E / 46.1605°N 13.2128°E / 46.1605; 13.2128
Mapa
Image
Azalera17,68 km²
Altitudea199 m
MugakideakCassacco, Pagnacco, Tarcento, Tavagnacco, Treppo Grande, Colloredo di Monte Albano eta Reana del Rojale
Demografia
Biztanleria7.593 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea429 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0432
Hiri senidetuakMittersill
Katastro kodeaL421
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaUD
comune.tricesimo.ud.it

Tricesimo Italiako udalerri bat da. Udineko probintzian kokatuta dago, Friuli-Venezia-Julia eskualdean. 7.593 biztanle ditu, 17,68 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cassacco, Pagnacco, Tarcento, Tavagnacco, Treppo Grande, Colloredo di Monte Albano eta Reana del Rojale.

BiztanleriaUrtea3000400050006000700080001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.659 gizon, 3.946 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.13
0.14
 
95-99
 
0.66
0.87
 
90-94
 
1.95
2.81
 
85-89
 
3.75
4.54
 
80-84
 
4.92
5.47
 
75-79
 
6.39
5.38
 
70-74
 
5.90
6.67
 
65-69
 
7.07
7.95
 
60-64
 
8.19
8.66
 
55-59
 
8.46
8.01
 
50-54
 
8.21
6.50
 
45-49
 
6.11
6.15
 
40-44
 
5.20
5.36
 
35-39
 
5.32
5.11
 
30-34
 
4.61
5.27
 
25-29
 
4.54
4.92
 
20-24
 
4.00
4.97
 
15-19
 
4.16
4.02
 
10-14
 
4.36
4.26
 
5-9
 
3.42
2.92
 
0-4
 
2.66
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.187 etxebizitza zeuden: 3.480 (% 83,1) okupatuta eta 707 (% 16,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81,5 jabetzan zeuden, % 13,3 alokairuan eta % 5,1 beste titulu batekin.

4.187etxebizitza (2021)
3.480okupatuak
707hutsik (% 16,9)

Erabilera (2021)

3.480
707
Okupatuak (3.480)Hutsik edo ez-okupatuak (707)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81,5
13,3
Jabetzan (81,5)Alokairuan (13,3)Beste titulu batekin (5,1)

2024an 3.560 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.370 (% 38,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

3.560etxegune (2024)
1.370pertsona bakarrekoak (% 38,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.370
2 kide1.097
3 kide582
4 kide399
5 kide edo gehiago112

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]