Edukira joan

Valledolmo

Valledolmo
Italiako udalerria
Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
EskualdeaImage Sizilia
Italiako hiri metropolitarraPalermoko metropoli-hiria
Izen ofizialaValledolmo
Posta kodea90029
ISTAT kodea082076
HerriburuaValledolmo
Geografia
Koordenatuak37°45′00″N 13°50′00″E / 37.75°N 13.8333°E / 37.75; 13.8333
Mapa
Image
Azalera25,78 km²
Altitudea780 m
MugakideakAlia, Sclafani Bagni, Castronovo di Sicilia eta Vallelunga Pratameno
Demografia
Biztanleria3.174 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea123 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0921
Katastro kodeaL603
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaPA
comune.valledolmo.pa.it

Valledolmo Italiako udalerri bat da. Palermoko probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 3.174 biztanle ditu, 25,78 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alia, Sclafani Bagni, Castronovo di Sicilia eta Vallelunga Pratameno.

BiztanleriaUrtea30004000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.460 gizon, 1.591 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.27
 
95-99
 
0.63
1.37
 
90-94
 
2.33
3.70
 
85-89
 
4.40
3.97
 
80-84
 
4.97
5.41
 
75-79
 
6.16
5.75
 
70-74
 
6.16
7.26
 
65-69
 
6.98
7.26
 
60-64
 
7.79
8.42
 
55-59
 
8.80
7.40
 
50-54
 
7.48
5.34
 
45-49
 
5.91
6.44
 
40-44
 
5.53
5.21
 
35-39
 
4.90
5.41
 
30-34
 
4.53
5.27
 
25-29
 
5.66
5.14
 
20-24
 
5.03
4.25
 
15-19
 
3.52
4.32
 
10-14
 
3.21
4.79
 
5-9
 
3.39
3.01
 
0-4
 
2.64
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.072 etxebizitza zeuden: 1.489 (% 48,5) okupatuta eta 1.583 (% 51,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 94,6 jabetzan zeuden, % 3,7 alokairuan eta % 1,7 beste titulu batekin.

3.072etxebizitza (2021)
1.489okupatuak
1.583hutsik (% 51,5)

Erabilera (2021)

1.489
1.583
Okupatuak (1.489)Hutsik edo ez-okupatuak (1.583)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

94,6
Jabetzan (94,6)Alokairuan (3,7)Beste titulu batekin (1,7)

2024an 1.443 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 573 (% 39,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.443etxegune (2024)
573pertsona bakarrekoak (% 39,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide573
2 kide387
3 kide252
4 kide184
5 kide edo gehiago47

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]