Edukira joan

Wasquehal

Wasquehal
Frantziako udalerria
Image
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
EskualdeaImage Frantzia Garaia
DepartamenduaImage Nord
BarrutiLilleko barrutia
Kantonamenducanton of Roubaix-Ouest
AlkateaStéphanie Ducret
Izen ofizialaWasquehal
Posta kodea59290
Geografia
Koordenatuak50°40′07″N 3°07′48″E / 50.6686°N 3.13°E / 50.6686; 3.13
Mapa
Image
Azalera6,86 km²
Altitudea18 m, 47 m eta 30 m
MugakideakMouvaux, Villeneuve-d'Ascq, Croix, Marcq-en-Barœul, Tourcoing eta Roubaix
Demografia
Biztanleria20.726 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 11.086 (%53,6) (%46,4) 9.581 alt_right
Dentsitatea3.021 bizt/km²
ville-wasquehal.fr

Wasquehal Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 20.726 biztanle zituen 6,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Mouvaux, Villeneuve-d'Ascq, Croix, Marcq-en-Barœul, Tourcoing eta Roubaix.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
WasquehalWasquehal
Població amb 21006 habitants (2000)Croix (1,5 km)
Població amb 13013 habitants (2000)Mouvaux (3,6 km)
Població amb 97423 habitants (2000)Roubaix (3,9 km)
Població amb 22428 habitants (2000)La Madeleine (4,3 km)
Població amb 18093 habitants (2000)Hem (4,5 km)
Població amb 10082 habitants (2000)Bondues (4,6 km)
Població amb 1679 habitants (2000)Lannoy (5,8 km)
Població amb 9875 habitants (2000)Wambrechies (5,9 km)
Població amb 225789 habitants (2000)Lille (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da, 14,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 688 mm-koa da, urtarrilean 11,8 euri-egun eta uztailean 9,2 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Lesquin udalerrian dago, 11,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 740 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,5 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,5 °C-koa da, 1982ko urtarrilaren 14an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,1 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (18,8 °C) eta hotzena urtarrila (4,1 °C). Urteko prezipitazioa 768 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (79 mm) eta lehorrena apirila (44 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,42 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,8 °C) baino 2,1 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2023 izan zen (12,5 °C) eta hotzena 1963 (8,1 °C).[6]

  Image   Datu klimatikoak (Wasquehal)   Image  
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 4.1 4.6 7.2 10.3 13.8 16.7 18.8 18.5 15.3 11.5 7.5 4.7 11.1
Pilatutako prezipitazioa (mm) 62 54 55 44 61 65 70 72 61 67 78 79 768
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,8 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,2+1,2+1,5+1,8+1,4+1,4+1,6+1,5+0,8+0,7+1,3+1,0
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,8 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea0500010.00015.00020.00025.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 9.581 gizon, 11.086 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.16
 
95+
 
0.83
0.63
 
90-94
 
2.22
1.04
 
85-89
 
2.61
2.21
 
80-84
 
2.75
2.78
 
75-79
 
3.63
4.06
 
70-74
 
5.40
5.01
 
65-69
 
5.06
4.79
 
60-64
 
5.21
5.55
 
55-59
 
5.66
6.24
 
50-54
 
6.25
6.78
 
45-49
 
5.52
7.07
 
40-44
 
6.52
7.25
 
35-39
 
6.64
8.13
 
30-34
 
7.37
7.12
 
25-29
 
6.16
6.43
 
20-24
 
4.76
6.60
 
15-19
 
5.55
5.47
 
10-14
 
6.14
6.29
 
5-9
 
5.90
6.39
 
0-4
 
5.81
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Wasquehal udalerrian 20.367 biztanle zeuden eta 9.504 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,14 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 38,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

20.367biztanle
9.504elkarbizitza-unitate
2,14lagun elkarbizitza-unitateko
5.767familia
Udalerria
% 26
% 25
% 9
% 39
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 5.767 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (2.447). Guraso bakarreko 937 familietatik 748etan ama zen guraso bakarra. 2.671 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 1.343k seme-alaba bakarra zuten etxean, 1.285k bi, eta 468k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 2.447 bikoteetatik 182tan (% 7,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

2.382
2.447
937
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean2.671
Seme-alaba bat1.343
Bi seme-alaba1.285
Hiru seme-alaba391
Lau edo gehiago77

15 urte edo gehiago zituzten 17.018 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 7,1 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 55,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 73,6). 80 urte edo gehiagoko 1.343 biztanleetatik 1.123 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 220 kolektibitateren batean.[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 7
25-39% 17
40-54% 13
55-64% 23
65-79% 35
80 +% 56
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 71
40-54% 74
55-64% 69
65-79% 59
80 +% 28

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 41,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,1 izatezko bikotean eta % 7,3 PACS bidez lotuta). % 25,7 ezkongabeak ziren, % 8,3 alargunak eta % 7,6 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 41,0
Ezkongabea% 25,7
Izatezko bikotean% 10,1
Alarguna% 8,3
Dibortziatuta% 7,6
PACS bidez lotuta% 7,3

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 28,8), goi-mailako langileak (% 26,1), erdi-mailako lanbideak (% 16,9), enplegatuak (% 13,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 28,8) Nord departamenduko batez bestekoaren (% 27,9) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[10]

Udalerria
% 26
% 17
% 13
% 29
Nord
% 13
% 16
% 16
% 16
% 28
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 10.124 etxebizitza zeuden. Horietatik 9.477 egoitza nagusi ziren, 67 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 580 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (5.961), eta apartamentuak gutxi ziren (3.988). Egoitza nagusietatik 5.296 beren jabearen bizilekuak ziren, 4.073 alokairuan zeuden, 1.921 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 108 doan lagata.[11]

10.124etxebizitza
9.477egoitza nagusi
5.961etxe
3.988apartamentu

Etxebizitza multzoa

9.477
Egoitza nagusia (9.477)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (67)Hutsik (580)

Etxe mota

5.961
3.988
Etxea (5.961)Apartamentua (3.988)

Jabetza egoera

5.296
4.073
1.921
Jabeak (5.296)Alokairuan (4.073)HLM (1.921)Doan lagata (108)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (2.523).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik266
1919-19452.147
1946-19701.563
1971-19902.523
1991-20051.086
2006-20201.869

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (3.967). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (6.896 etxebizitzatan). 5.883 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 4.880 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 3.115tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela366
2 gela1.418
3 gela1.599
4 gela2.126
5 gela edo gehiago3.967

Berogailu mota

6.896
2.207
Gas sarea (6.896)Fuel-olioa (131)Elektrizitatea (2.207)Gas botila (13)Bestelakoak (231)

Aparkalekua eta ibilgailuak

5.883aparkalekua
4.880ibilgailu 1
3.115ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 12.882 biztanleetatik 10.266 aktibo ziren (% 79,7), horietako 9.196 lanean (% 71,4) eta 1.070 langabezian (aktiboen % 10,4).

12.88215-64 urteko biztanle
% 79,7aktibo
% 71,4lanean
% 10,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 37,8
25-54 urte% 95,3
55-64 urte% 65,7
Gizonak% 82,3
Emakumeak% 77,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 23,8
BEPC, brebeta% 16,4
CAP-BEP% 15,0
Batxilergoa% 15,5
Goi-mailako +2% 8,2
Goi-mailako +3/4% 7,5
Goi-mailako +5% 5,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

2.616 ez-aktibotik 1.401 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 53,6), 582 erretiraturik zeuden (% 22,2) eta 633 bestelako ez-aktibo ziren (% 24,2).

Ez-aktiboak

% 54
% 22
% 24
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 38
% 27
% 20
% 9
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 12.958 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 9.196 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

12.958enplegu udalerrian
% 91,4soldatapeko
% 8,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.800 eurokoa zen, eta biztanleen % 12 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.800 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.810 €
% 12,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 20,7

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 1.013 komertzioetatik, 12 erauzte enpresak ziren, 9 janari enpresak ziren, 1 coque eta refinazio enpresa zen, 5 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 36 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 85 eraikuntza enpresak ziren, 254 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 18 garraio enpresak ziren, 43 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 38 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 97 finantziazio enpresak ziren, 51 higiezinen enpresak ziren, 209 zerbitzu enpresak ziren, 98 administrazio publikoko enpresak ziren eta 56 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 163 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa, 2 posta bulegoak, 11 banku bulegoak, 2 funerariak, 14 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 ibilgailuen alokairu bulegoak, 2 autoeskolak, 9 igeltseroak, 11 margolariak, 11 zurginak, 14 iturginak, 12 argiketariak, 5 eraikuntza enpresak, 13 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 26 jatetxeak, 16 higiezinen agentziak, 5 tintoreriak eta 5 apaindegiak.[13]

2009an zeuden 68 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 1 supermerkatua zen, 1 brikolaje denda handia zen, 2 120 m2 baino gehiagoko dendak, 5 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 5 okindegiak, 2 harategiak, 1 kongelatu-denda zen, 2 liburu dendak, 27 arropa dendak, 2 zapata-dendak, 1 altzari denda zen, 3 kirol-dendak, 2 lur eta paretak apaintzeko dendak, 1 drogeria zen, 1 lurrin-denda zen, 3 bitxi-dendak eta 8 lore-dendak ziren.[14]

2000. urtean Wasquehal udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 , tratamendu luzeetarako ospitale 1 bat eta 7 botika zegoen.

2009an 5 haur-eskola eta 6 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Wasquehal udalerrian1 Bigarren Hezkuntzako ikastetxea eta 1lizeo teknologikoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 481 ikasle zeuden eta lizeo teknologikoetan 256.

Wasquehal udalerriak goi-mailako hezkuntza ez unibertsitarioko bestelako formakuntza zentro bat zuen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1944ko abenduaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,3 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lille-Lesquin », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]