Edukira joan

Windeck

Windeck
Windeck
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Image
Image Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Alemania
Alemaniako estatuaImage Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaKolonia
Rural district of North Rhine-WestphaliaRhein-Sieg District
Izen ofizialaWindeck
Jatorrizko izenaWindeck
Posta kodea51570
Udalerri kodea05382076
Geografia
Koordenatuak50°48′00″N 7°34′00″E / 50.8°N 7.5667°E / 50.8; 7.5667
Mapa
Image
Azalera107,22 km²
Altitudea143 m
MugakideakWaldbröl, Morsbach, Eitorf eta Ruppichteroth
Demografia
Biztanleria19.482 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 9.812 (%50,4) (%49,6) 9.670 alt_right
Dentsitatea182 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02292
MatrikulaSU
gemeinde-windeck.de

Windeck Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Rhein-Sieg barrutian. Azken zentsuaren arabera 19.482 biztanle zituen 107,2 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 19.335 biztanle zituen: 9.639 gizonezko (% 49,9) eta 9.698 emakumezko (% 50,2); 100 emakumeko 99,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 6,4 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,4 ezkongabeak ziren eta % 45,6 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea17.00017.50018.00018.50019.00019.50020.0001970198019902000201020202030WindeckBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 9.639 gizon, 9.691 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.95
 
75+
 
12.42
13.19
 
65-74
 
12.18
26.11
 
50-64
 
27.40
11.16
 
40-49
 
10.36
11.59
 
30-39
 
10.91
4.94
 
25-29
 
4.83
6.87
 
18-24
 
6.42
3.18
 
15-17
 
2.72
8.15
 
6-14
 
7.84
2.94
 
3-5
 
2.73
2.92
 
0-2
 
2.19
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 84,5ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 14,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 15,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

16.331
2.749
Migrazio-jatorririk gabe (16.331)Migrazio-jatorri osoa (2.749)Migrazio-jatorri partziala (252)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 9.450 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (5.910, % 62,5) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 113,88 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,41 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 66,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

9.450etxebizitza
113,88 m²batez besteko azalera
5,41 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

5.910
3.035
Jabetzan (5.910)Alokairuan (3.035)Aisialdikoa (124)Hutsik (381)
% 3,9hutsik dauden tasa
% 66,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (2.034). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.475); eraikin guztien % 87,0 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (8.014 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra109
2 gela521
3 gela1.421
4 gela1.894
5 gela1.871
6 gela1.594
7 gela edo gehiago2.034

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.309
1919-19491.052
1950-1959963
1960-19691.454
1970-19791.475
1980-1989792
1990-19991.171
2000-2009827
2010-2015176
2016 eta geroago230

Berogailu mota

8.014
863
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (93)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (288)Bloke-berogailua (Blockheizung) (35)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (8.014)Labe indibiduala (863)Berogailurik gabe (160)

Guztira 7.097 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (6.255, % 88,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.560).[3] Guztira 8.901 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (3.260, % 36,6).[4]

7.097bizitegi-eraikin
8.901etxegune

Eraikin mota

6.255
Etxe bakartua (6.255)Etxe atxikia (bikoitza) (485)Ilarako etxea (178)Bestelako eraikin mota (184)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.560
1.066
Etxebizitza bakarra (5.560)2 etxebizitza (1.066)3-6 etxebizitza (448)7-12 etxebizitza (21)13 etxebizitza edo gehiago (4)

Etxegunearen tamaina

3.260
3.076
1.261
814
Pertsona bakarra (3.260)2 pertsona (3.076)3 pertsona (1.261)4 pertsona (814)5 pertsona (317)6 pertsona (176)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]