Springe nei ynhâld

Provinsjes en territoaria fan Kanada

Ut Wikipedy
(Trochferwiisd fan Kanadeeske provinsjes)

Kanada is op bestjoerlik nivo ûnderferdield yn provinsjes en territoaria. Oars as bygelyks de provinsjes fan Nederlân en Belgje, binne de provinsjes fan Kanada dielsteaten fan de Kanadeeske federaasje mei eigen regearen en parleminten. It lân hat 10 provinsjes en 3 territoaria.

Flagge Provinsje Haadstêd Ynw. (2006)[1] Oerflak (km²) Kaart
ImageBritsk-KolumbiaVictoria4.327.431944.735Provinsjes en territoaria fan Kanada
ImageAlbertaEdmonton3.413.464661.848
ImageManitobaWinnipeg1.178.491647.797
ImageKebekKebek7.669.1001.542.056
ImageNij-BreunswykFrederikton748.43972.908
ImageNijfûnlân en LabradorSt. John's508.955405.212
ImageNij-SkotlânHalifax934.17255.284
ImageOntarioToronto12.721.7761.076.395
ImagePrins EdwardeilânCharlottetown138.5965.660
ImageSaskatchewanRegina985.859651.036
Flagge Territoarium Haadstêd Ynw. (2006) Oerflak (km²)
ImageYukonWhitehorse31.151482.443
Imagede Noardwestlike TerritoariaYellowknife41.9291.346.106
ImageNûnavûtIqaluit30.8502.093.190
Image
Ingelstalige animaasje fan de ûntjouwing fan de binnengrinzen fan de Dominion of Canada fan 1867 oant distiid

Keppelings om utens

[bewurkje seksje | boarne bewurkje]
Boarnen, noaten en/as referinsjes:
  1. ↑ Statistics Canada