Irez a kontenajo

Olimpiala Ludi en Sydney, 2000

De Wikipedio
Image
L'Olimpiala Standardo.

L'Olimpiala Ludi en Sydney, 2000, oficale la 27ma Olimpiala Ludi, esis internaciona plursporta konkurso qua eventis en 2000 en Sydney, Australia. Lore duesmafoye l'Olimpiala Ludi eventis en Australia ed anke en la sudala misfero. L'unesma foyo esis en Melbourne, Australia, en 1956.

La Ludi komencis ye la 15ma di septembro e finis la 1ma di oktobro 2000. Partoprenis 10.561 atleti (6.582 viri e 4.069 mulieri) de 194 landi e teritorii qui havas Olimpiala komitati. Esis 300 eventi de 28 sporti.

Selekto dil urbo

[redaktar | redaktar fonto]
Image
Arjenta Medalio pri l'Olimpiala Ludi en Sydney.

Ye la 23 di septembro 1993 elektesis la eventeyo di L'Olimpiala Ludi en 2000. Sydney ganis la konkurso kontre Beijing, Berlin, Istanbul e Manchester.

Kandidata urbi por Olimpiala Ludi 2000 - rezulti:
Urbo 1ma baloto 2ma baloto 3ma baloto 4ma baloto
Sydney, Image Australia30303745
Beijing, Image PR Chinia32374043
Manchester, Image Unionita Rejio111311-
Berlin, Image Germania99--
Istanbul, Image Turkia7---

En 2002 Australia anuncis ke lua tota spenso por la 2000 Olimpiala Ludi amontis a 6.6 miliard Australiana dolari.

Kelka fakti

[redaktar | redaktar fonto]
Image
Ian Thorpe.

Medalii ganita

[redaktar | redaktar fonto]
Image
Landi partopreninta en Sydney, 2000. Blue, landi qui partoprenis unesmafoye.
Image
Inauguro-ceremonio di l'Olimpiala Ludi en Sydney, 2000.
Image
Pirotekno-spektaklo en Sydney. La kolori dil Olimpiala standardo super l'Opero-domo di Sydney.

Yen la listo di landi qui recevis adminime 1 medalio en Sydney, 2000.

# Lando Ora Arjenta Bronza Entote
1Image Usa36243191
2Image Rusia32282888
3Image PR Chinia28161559
4Image Australia16251758
5Image Germania13172656
6Image Francia13141138
7Image Italia1381334
8Image Nederlando129425
9Image Kuba1111729
10Image Unionita Rejio1110728
11Image Rumania116926
12Image Sud-Korea8101028
13Image Hungaria86317
14Image Polonia65314
15Image Japonia58518
16Image Belgia56213
17Image Grekia46313
18Image Suedia45312
19Image Norvegia43310
20Image Etiopia4138
21Image Ukraina3101023
22Image Kazakstan3407
23Image Bielorusia331117
24Image Kanada33814
25Image Hispania33511
26Image Turkia3025
27Image Iran3014
28Image Chekia2338
29Image Kenia2327
30Image Dania2316
31Image Finlando2114
32Image Austria2103
33Image Lituania2035
34Image Azerbaijan2013
35Image Slovenia2002
36Image Suisia1629
37Image Indonezia1326
38Image Slovakia1315
39Image Mexikia1236
40Image Aljeria1135
41Image Uzbekistan1124
42Image Latvia1113
42Image Yugoslavia1113
44Image Bahama1102
45Image Nova-Zelando1034
46Image Estonia1023
46Image Tailando1023
48Image Kroatia1012
49Image Kamerun1001
49Image Kolumbia1001
49Image Mozambik1001
52Image Brazilia06612
53Image Jamaika0437
54Image Nigeria0303
55Image Belgia0235
55Image Sudafrika0235
57Image Arjentinia0224
58Image Taiwan0145
58Image Maroko0145
60Image Nord-Korea0134
61Image Moldova0112
61Image Saudi-Arabia0112
61Image Trinidad e Tobago0112
64Image Republiko Irlando0101
64Image Uruguay0101
64Image Vietnam0101
67Image Gruzia0066
68Image Kosta Rika0022
68Image Portugal0022
70Image Armenia0011
70Image Barbados0011
70Image Chili0011
70Image Islando0011
70Image India0011
70Image Israel0011
70Image Kuwait0011
70Image Kirgizistan0011
70Image Norda Makedonia0011
70Image Katar0011
70Image Sri-Lanka0011
Totali297299325921