Vés al contingut

Àrees metropolitanes de Turquia

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure

Les àrees metropolitanes de Turquia (en turc: büyükşehir belediyeleri, literalment "municipi metropolità") són entitats administratives locals que equivalen a les províncies (il). Hi ha 81 províncies a Turquia (ıl) de les quals 30 a més de ser províncies també són les àrees metropolitanes,[1] ja que aquestes concentren el 70% de la població de Turquia. Dins dels límits de les àrees metropolitanes, hi ha més d'un districte-governació.(ılçe) i cada governació té un municipi que depèn[2] de l'àrea metropolitana. De fet, dues àrees metropolitanes (Istanbul i Kocaeli) inclouen la província sencera. Les altres àrees metropolitanes inclouen una part de l'àrea provincial i la majoria de la població provincial.

Llista d'àrees metropolitanes a Turquia

[modifica]
Image
Àrea metropolitana Data d'establiment Població (2013)[3] Població (2014)[4] Nombre de districtes
Adana05.06.19862,149,1602,165,59515
Ankara23.03.19845,045,0835,152,07225
Antalya09.09.19932,158,2652,222,56219
Aydın06.12.20121,020,9571,041,57917
Balıkesir06.12.20121,162,7611,189,05720
Bursa18.06.19862,740,9702,787,53917
Denizli06.12.2012963,464978,70019
Diyarbakır09.09.19931,607,4371,635,04817
Erzurum09.09.1993766,729763,32020
Eskişehir09.09.1993799,724812,32014
Esmirna23.03.19844,061,0744,113,07230
Gaziantep20.06.19861,844,4381,889,4669
Hatay06.12.20121,503,0661,519,83615
Istanbul23.03.198414,160,46714,377,01839
Kahramanmaraş06.12.20121,075,0761,089,03811
Kayseri07.12.19881,295,3551,322,37616
Kocaeli[Note 1]09.09.19931,676,2021,722,79512
Konya20.06.19862,079,2252,108,80831
Malatya06.12.2012762,538769,54413
Manisa06.12.20121,359,4631,367,90517
Mardin06.12.2012779,738788,99610
Mersin[Note 2]09.09.19931,705,7741,722,25513
Muğla06.12.2012866,665894,50913
Ordu14.03.2013731,452[Note 3]724,26819
Sakarya[Note 4]06.03.2000917,373932,70616
Samsun09.09.19931,261,8101,269,98917
Şanlıurfa06.12.20121,801,9801,845,66713
Tekirdağ06.12.2012874,475906,73211
Trebisonda06.12.2012758,237766,78218
Van06.12.20121,070,1131,089,54213
Total N/A 58,999,701 59,968,586 519

Atès que la població total de Turquia és de 77.695.904, la població de les 30 províncies representa el 77% de la població del país.

Notes

[modifica]
  1. ↑ Anteriorment, la ciutat central de la província de Kocaeli era İzmit, que ara és un districte
  2. ↑ Abans anomenada İçel.
  3. ↑ La població de la província d'Ordu va superar els 750.000 el 2013
  4. ↑ Antigament, la ciutat central de la província de Sakarya era Adapazarı, que ara és un districte

Referències

[modifica]