Edukira joan

Legnaro

Legnaro
Italiako udalerria
Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
Italiako eskualdeakImage Veneto
ProbintziaPaduako probintzia
Izen ofizialaLegnaro
Posta kodea35020
ISTAT kodea028044
HerriburuaLegnaro
Geografia
Koordenatuak45°20′44″N 11°57′50″E / 45.34564°N 11.96392°E / 45.34564; 11.96392
Mapa
Image
Azalera14,91 km²
Altitudea8 m
MugakideakBrugine, Polverara, Ponte San Nicolò, Saonara, Padua eta Sant'Angelo di Piove di Sacco
Demografia
Biztanleria9.458 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.616 (%48,8) (%48,7) 4.605 alt_right
Dentsitatea634 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia049
Katastro kodeaE515
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaPD
comune.legnaro.pd.it

Legnaro Italiako udalerri bat da. Paduako probintzian kokatuta dago, Veneto eskualdean. 9.458 biztanle ditu, 14,91 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Brugine, Polverara, Ponte San Nicolò, Saonara, Padua eta Sant'Angelo di Piove di Sacco.

BiztanleriaUrtea30004000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.780 gizon, 4.784 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.02
0.00
 
95-99
 
0.23
0.42
 
90-94
 
1.38
1.59
 
85-89
 
2.28
3.05
 
80-84
 
3.51
4.18
 
75-79
 
4.91
4.71
 
70-74
 
5.62
6.55
 
65-69
 
5.73
7.43
 
60-64
 
7.53
8.56
 
55-59
 
7.88
9.52
 
50-54
 
8.97
7.64
 
45-49
 
8.32
6.55
 
40-44
 
6.81
5.42
 
35-39
 
5.92
5.21
 
30-34
 
4.97
5.15
 
25-29
 
4.62
4.83
 
20-24
 
4.58
5.71
 
15-19
 
4.95
5.40
 
10-14
 
4.79
4.16
 
5-9
 
4.06
3.91
 
0-4
 
2.93
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.467 etxebizitza zeuden: 3.864 (% 86,5) okupatuta eta 603 (% 13,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 84,1 jabetzan zeuden, % 10,7 alokairuan eta % 5,2 beste titulu batekin.

4.467etxebizitza (2021)
3.864okupatuak
603hutsik (% 13,5)

Erabilera (2021)

3.864
603
Okupatuak (3.864)Hutsik edo ez-okupatuak (603)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

84,1
10,7
Jabetzan (84,1)Alokairuan (10,7)Beste titulu batekin (5,2)

2024an 4.141 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.347 (% 32,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

4.141etxegune (2024)
1.347pertsona bakarrekoak (% 32,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.347
2 kide1.171
3 kide836
4 kide628
5 kide edo gehiago159

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]