Pergi ke kandungan

Ampang (kawasan persekutuan)

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Ampang (P099)
Kawasan pilihan raya Image Selangor
Kawasan parlimen
Badan perundanganDewan Rakyat
ADR
 
 
 
Rodziah Ismail
PH
Kawasan pilihan raya diwujudkan2003
Kali pertama dipertandingkan2004
Kali terakhir dipertandingkan2022
Demografi
Pemilih (2022)133,494
Luas (km²)51

Ampang merupakan sebuah persekutuan di Selangor, Malaysia yang diwakili di Dewan Rakyat sejak 2004 dengan kod P099.

Demografi

[sunting | sunting sumber]

雪兰莪国席 Selangor - Pilihan Raya Umum Malaysia ke-15 | 中國報

Komposisi etnik pengundi Ampang setakat 2022

  Melayu (51.57%)
  Cina (32.24%)
  India (9.65%)
  Etnik lain (6.54%)

Komposisi umur pengundi Ampang setakat 2022

  18-20 (6.34%)
  21-29 (21.08%)
  30-39 (21.35%)
  40-49 (17.31%)
  50-59 (15.21%)
  60-69 (11.8%)
  70-79 (5.21%)
  80-89 (1.47%)
  melebihi 90 (0.22%)

Komposisi jantina pengundi Ampang setakat 2022

  Lelaki (49.29%)
  Perempuan (50.71%)

Daerah mengundi

[sunting | sunting sumber]

Menurut warta yang dikeluarkan pada 18 Julai 2023, kawasan pilihan raya Ampang mempunyai sejumlah 37 daerah mengundi.[1]

Bahagian pilihan raya negeri Daerah mengundi Kod Lokasi
Bukit Antarabangsa (N19) Taman Dato Ahmad Razali 099/19/01 Dewan Orang Ramai Taman Dato Ahmad Razali
Bukit Antarabangsa 099/19/02 SMK Lembah Keramat
Ukay Height 099/19/03 Mutiara International Grammar School Foundation Stage
Ampang Jaya 099/19/04 Dewan Majlis Perbandaran Ampang Jaya Jalan 1 Ampang Jaya
Taman Perwira 099/19/05 SMK Dato' Ahmad Razali
Kampung Baharu Ampang 1 099/19/06 SJK (C) On Pong Ampang Selangor
Kampung Melayu Ampang 099/19/07 SK Ampang
Pekan Ampang 099/19/08 SJK (T) Pekan Ampang
Kampung Baharu Ampang 2 099/19/09 SJK (C) On Pong Ampang Selangor
Kampung Sri Tanjung 099/19/10 Dewan Datuk Tahir Karim Kampung Melayu Ampang
Pinggiran Ukay 099/19/11 SMK Seri Keramat
Kuala Ampang 099/19/12 SK (1) Kuala Ampang
Ukay Perdana 099/19/13 Rumah Kelab Taman Kelab Ukay, Ukay Perdana
Kampung Baharu Ampang Kedua 099/19/14 Dewan Orang Ramai Ampang Mewah
Kampung Baharu Ampang Pertama 099/19/15 SJK (C) Kampung Baru Ampang
Bandar Baru Ampang 099/19/16 SMK Bandar Baru Ampang (Pintu A)
Kampung Baharu Ampang Ketiga 099/19/17 SK Taman Nirwana, Ampang (Pintu A)
Taman Dagang 099/19/18 SA Rakyat (KAFA Integrasi) Ar-Rahmaniah Taman Dagang
Taman Cahaya 099/19/19 SK Taman Nirwana, Ampang (Pintu A)
Lembah Jaya (N20) Taman Tun Abdul Razak 099/20/01 Kelab Darul Ehsan Taman Tun Abdul Razak Ampang
Lembah Jaya Utara 099/20/02 Dewan MPAJ Lembah Jaya
Taman Kosas 099/20/03 SMK Taman Kosas
Bukit Indah Jalan 1 & 2 099/20/04 SK Taman Bukit Indah
Seri Watan 099/20/05 SMK Bandar Baru Ampang (Pintu B)
Seri Ampang 099/20/06 Dewan Orang Ramai Taman Sri Ampang
Bukit Ampang 099/20/07 KAFA Integrasi Taman Sri Watan
Tasik Tambahan Utara 099/20/08 SK Taman Tasik
Ampang Campuran Jalan Ikan Emas 099/20/09 SK Ampang Campuran
Lembah Jaya Selatan 099/20/10 SK Lembah Jaya
Kampung Tengah Lembah Jaya 099/20/11 SK Taman Kosas
Taman Ampang Indah 099/20/12 SK Taman Kosas
Taman Rasmi Jaya 099/20/13 SA Rakyat KAFA Integrasi Al-Huda Taman Rasmi Jaya
Tasik Tambahan Selatan 099/20/14 SRA Tasik Tambahan
Kampung Ampang Indah 099/20/15 SRA Lembah Jaya
Taman Mulia Jaya 099/20/16 Dewan Komuniti Taman Mulia Jaya
Ampang Campuran Jalan Ikan Jelawat 099/20/17 SK Ampang Campuran
Bukit Indah Jalan 3 099/20/18 SMK Bukit Indah

Sejarah perwakilan

[sunting | sunting sumber]
Ahli Parlimen Ampang
Parlimen No. Tahun Ahli Parti Peratus undi
Kawasan pilihan raya dibentuk daripada Ampang Jaya
Ke-11 P099 2004–2008 Rozaidah Talib
(روزايده طالب)
BN (UMNO) 33,214
71.13%
Ke-12 2008–2013 Zuraida Kamaruddin
(زريدة قمرالدين)
PR (PKR) 26,995
53.65%
Ke-13 2013–2015 41,969
59.40%
2015–2018 PH (PKR)
Ke-14 2018–2020 54,307
70.94%
2020–2022 PN (BERSATU)
2022 PBM
Ke-15 2022–kini Rodziah Ismail
(رضية إسماعيل)
PH (PKR) 56,754
54.35%

Bahagian pilihan raya negeri

[sunting | sunting sumber]
Bahagian pilihan raya

parlimen

Bahagian pilihan raya negeri
1955–59* 1959–1974 1974–1986 1986–1995 1995–2004 2004–2018 2018–kini
Ampang Bukit Antarabangsa
Lembah Jaya

Sempadan sejarah

[sunting | sunting sumber]
Bahagian pilihan raya negeri Kawasan
2003 2018
Bukit Antarabangsa
  • Ampang Hilir
  • Ampang Jaya
  • Bukit Antarabangsa
  • Taman Keramat
  • Ukay Heights
  • Ampang Jaya
  • Bukit Antarabangsa
  • Kampung Baharu Ampang
  • Kuala Ampang
  • Ukay Perdana
Lembah Jaya
  • Bukit Ampang
  • Kampung Baharu Ampang
  • Lembah Jaya
  • Taman Kosas
  • Tasek Permai
  • Bukit Ampang
  • Lembah Jaya
  • Seri Watan
  • Taman Kosas
  • Tasik Tambahan

Ahli Dewan Undangan Negeri semasa

[sunting | sunting sumber]
No. Bahagian pilihan raya negeri Ahli Gabungan (Parti)
N19 Bukit Antarabangsa Mohd Kamri Kamaruddin PH (PKR)
N20 Lembah Jaya Syed Ahmad Syed Abdul Rahman Alhadad

Kerajaan tempatan dan poskod

[sunting | sunting sumber]
No. Bahagian pilihan raya negeri Kerajaan tempatan Poskod
N19 Bukit Antarabangsa Majlis Perbandaran Ampang Jaya
  • 68000 Ampang
N20 Lembah Jaya

Keputusan pilihan raya

[sunting | sunting sumber]
Pilihan raya umum Malaysia 2022
Parti Calon Undian%∆%
PHRodziah Ismail56,75454.35-16.59
PNSasha Lyna Abdul Latif27,07325.92+25.92
BNIvone Low Yi Wen11,50911.02-5.11
PBMZuraida Kamaruddin4,5894.39+4.39
PEJUANGNurul Ashikin Mabahwi2,6532.54+2.54
WARISANLai Wai Chong1,4231.36+1.36
BebasMuhammad Syafiq Izwan Mohd Yunos1880.18+0.18
BebasM Raven1480.14+0.14
BebasTan Hua Meng930.09+0.09
Jumlah undian sah 104,430 100.00
Jumlah undi ditolak 834
Undi tidak dikembalikan 283
Keluar mengundi 104,43278.23
Pemilih berdaftar 133,494
Majoriti 29,681
PH kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 2018
Parti Calon Undian%∆%
PHZuraida Kamaruddin54,30770.94+70.94
BNLeong Kim Soon12,35116.13-24.47
PASNurul Islam Mohamed Yusoff9,59812.54+12.54
PRMTan Hua Meng2940.38+0.38
Jumlah undian sah 76,550 100.00
Jumlah undi ditolak 608
Undi tidak dikembalikan 381
Keluar mengundi 77,53984.52
Pemilih berdaftar 91,737
Majoriti 41,95654.81
PH kekal Peralihan
Sumber

"His Majesty's Government Gazette - Notice of Contested Election, Parliament for the State of Selangor [P.U. (B) 239/2018]" (PDF). Attorney General's Chambers of Malaysia. 3 May 2018. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 19 July 2019. Dicapai pada 2018-08-01. "Federal Government Gazette - Results of Contested Election and Statements of the Poll after the Official Addition of Votes, Parliamentary Constituencies for the State of Selangor [P.U. (B) 313/2018]" (PDF). Attorney General's Chambers of Malaysia. 28 May 2018. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada July 19, 2019. Dicapai pada 2018-08-01.

Pilihan raya umum Malaysia 2013
Parti Calon Undian%∆%
PKRZuraida Kamaruddin41,96959.40+ 5.75
BNRozaidah Talib28,69140.60- 5.75
Jumlah undian sah 70,660 100.00
Jumlah undi ditolak 738
Undi tidak dikembalikan 176
Keluar mengundi 71,57486.09
Pemilih berdaftar 83,135
Majoriti 13,27818.80
PKR kekal Peralihan
Sumber

"Federal Government Gazette - Notice of Contested Election, Parliament for the State of Selangor [P.U. (B) 176/2013]" (PDF). Attorney General's Chambers of Malaysia. 26 April 2013. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada September 30, 2018. Dicapai pada 2016-05-08. "Federal Government Gazette - Results of Contested Election and Statements of the Poll after the Official Addition of Votes, Parliamentary Constituencies for the State of Selangor [P.U. (B) 217/2013]" (PDF). Attorney General's Chambers of Malaysia. 22 May 2013. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada September 30, 2018. Dicapai pada 2016-05-08.

Pilihan raya umum Malaysia 2008
Parti Calon Undian%∆%
PKRZuraida Kamaruddin26,99553.65+ 24.78
BNAzman Wahid23,31946.35- 24.78
Jumlah undian sah 50,314 100.00
Jumlah undi ditolak 636
Undi tidak dikembalikan 147
Keluar mengundi 51,09773.91
Pemilih berdaftar 69,132
Majoriti 3,6767.30
PKR ambil alih dari BN Unjuran ?
Pilihan raya umum Malaysia 2004
Parti Calon Undian%∆%
BNRozaidah Talib33,21471.13
KEADILANXavier Jayakumar Arulanandam13,48228.87
Jumlah undian sah 46,696 100.00
Jumlah undi ditolak 710
Undi tidak dikembalikan 73
Keluar mengundi 47,47971.26
Pemilih berdaftar 66,627
Majoriti 19,73242.26
Ini merupakan kawasan persekutuan yang baru dicipta.