Pergi ke kandungan

Kanowit (kawasan persekutuan)

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Kanowit (P210)
Kawasan pilihan raya Image Sarawak
Image
Kawasan parlimen
Badan perundanganDewan Rakyat
ADR
 
 
 
Aaron Ago Dagang
GPS
Kawasan pilihan raya diwujudkan1968
Kali pertama dipertandingkan1969
Kali terakhir dipertandingkan2022
Demografi
Pemilih (2018)[1]21,022
Luas (km²)2,187

Kanowit ialah sebuah kawasan persekutuan di Sarawak, Malaysia yang mempunyai wakil di Dewan Rakyat dengan kod P210.

Kawasan Parlimen ini mula dipertandingkan pada 1969 dan memberi mandat kepada seorang ahli Dewan Rakyat di Parlimen Malaysia mengikut sistem undian terbanyak.

Demografi

[sunting | sunting sumber]

Pecahan etnik pengundi di Kanowit pada tahun 2022

  Bumiputera Sarawak (84.6%)
  Cina (11.3%)
  Bumiputera Melayu-Islam (3.3%)
  Etnik lain (0.8%)

Pada tahun 2020, Kanowit mempunyai jumlah penduduk seramai 24,700 orang.[2]

Pecahan umur pengundi di Kanowit pada tahun 2022

  18–20 tahun (6.28%)
  21–29 tahun (19.45%)
  30–39 tahun (20.88%)
  40–49 tahun (16.43%)
  50–59 tahun (16.27%)
  60–69 tahun (11.83%)
  70–79 tahun (5.78%)
  80–89 tahun (2.11%)
  90 tahun ke atas (0.98%)

Pecahan jantina pengundi di Kanowit pada tahun 2022

  Lelaki (49.94%)
  Perempuan (50.06%)

Daerah mengundi

[sunting | sunting sumber]

Menurut warta yang diterbitkan pada 31 Oktober 2022, kawasan Parlimen Kanowit mempunyai sebanyak 13 daerah mengundi.[3]

Kawasan DUN Daerah mengundi Kod Pusat mengundi
Ngemah (N49) Kajah 210/49/01 SK Ng. Jagau
Bat 210/49/02
  • SK Ng. Nirok
  • Pejabat Pertanian Ng. Ngemah
  • SK Ng. Ngungun
Sengayan 210/49/03
  • SK Ng. Ngemah
  • SK Rantau Dilang
  • SK Ng. Sengayan
  • SK Ng. Dap
Mapai 210/49/04
  • Dewan Datuk Aaron
  • SK Ng. Tada
Bawan 210/49/05
  • SK Ulu Bawan
  • SK Sg. Tuah
  • RH Mary Gurs @ Mary Grace Chendang
Pidai 210/49/06
  • SK Ng. Pidai
  • SK Ng. Jih
  • SJK (C) Sing Shing
Machan (N50) Lukut 210/50/01
  • SJK (C) Chih Mong
  • SJK (C) Shing Hua
Kanowit 210/50/02
  • SJK (C) Yee Ting Kanowit
  • Tadika Taman Muhibbah
Majau 210/50/03
  • SMK Kanowit
  • SK Ulu Ranan
  • SK Majau
  • SK Batu Luking
Peranan 210/50/04
  • RH Ali Rantau Ensurai Poi
  • SK Ng. Poi
Poi 210/50/05
  • RH Balai Ulu Sg. Poi
  • SK Ng. Menalun
  • RH Unjan Ulu Menuan Poi
  • SK Ulu Poi Sebangkat
Bukong 210/50/06
  • SK Ng. Jagoi
  • RH Stephen Jok, Ng Geremai
  • SK Ng. Lipus
  • SK Rantau Kemiding
Latong 210/50/07
  • RH Lajang Ulu Machan Kanowit
  • SK Ulu Machan Ng. Manggut
  • SK Ng. Machan
  • RH Muling Anak Nyapang, Maong Kanowit
  • RH Jelani Ng. Laseh
  • RH Sawang Simpang Machan

Sejarah perwakilan

[sunting | sunting sumber]
Ahli Parlimen Kanowit
Parlimen No. Tahun Ahli Parti Peratus undi
Kawasan pilihan raya diwujudkan
1969–1971 Parlimen telah digantung.[4][5]
Ke-3 P138 1971–1974 Joseph Unting Umang Bebas 2,2020
38.18%
Ke-4 P148 1974–1976 Leo Moggie Irok SNAP 3,925
55.15%
1976–1978 BN (PBDS)
Ke-5 1978–1982 4,973
62.07%
Ke-6 1982–1986 5,816
74.43%
Ke-7 P171 1986–1990 6,732
72.98%
Ke-8 P170 1990–1995 6,964
60.34%
Ke-9 P182 1995–1999 Menang tanpa bertanding
Ke-10 P183 1999–2004 BN (PRS) 7,782
75.22%
Ke-11 P209 2004–2008 Aaron Ago Dagang 6,438
59.51%
Ke-12 P210 2008–2013 Menang tanpa bertanding
Ke-13 2013–2018 8,046
59.75%
Ke-14 2018 9,552
64.58%
2018–2022 GPS (PRS)
Ke-15 2022–kini 7,411
41.07%

Kawasan Dewan Undangan Negeri

[sunting | sunting sumber]
Kawasan Parlimen Kawasan Dewan Undangan Negeri
1969–1978 1978–1990 1990–1999 1999–2008 2008–2016 2016–kini
Kanowit Machan
Ngemah

Sejarah persempadanan kawasan

[sunting | sunting sumber]
Kawasan DUN Kawasan
1968 1977 1987 1996 2005 2015
Machan
  • Kanowit
  • Latong
  • Lukut
  • Machan
  • Peranan
  • Latong
  • Lukut
  • Machan
  • Nanga Melanun
  • Peranan
Ngemah
  • Bawan
  • Nanga Jagau
  • Nanga Menalun
  • Pidai
  • Sungai Tuah
  • Bawan
  • Nanga Jagau
  • Ngemah
  • Pidai
  • Sungai Tuah

Ahli Dewan Undangan Negeri

[sunting | sunting sumber]
No. Kawasan DUN Ahli Gabungan (Parti)
N49 Ngemah Anyi Jana GPS (PRS)
N50 Machan Allan Siden Gramong GPS (PBB)

Kerajaan tempatan dan poskod

[sunting | sunting sumber]
No. Kawasan DUN Pihak berkuasa tempatan Poskod
N49 Ngemah Majlis Daerah Kanowit
  • 96700 Kanowit
N50 Machan

Sejarah pilihan raya

[sunting | sunting sumber]
Pilihan raya umum Malaysia 2022
Parti Calon Undian%∆%
GPSAaron Ago Dagang7,41141.07+41.07
PHMohd Fauzi Abdullah @ Joseph Nyambong7,17539.77+4.35
BebasMichael Lias2,28912.69+12.69
BebasGeorge Chen Nguk Fa7414.11+4.11
BebasElli Luhat4272.37+2.37
Jumlah undian sah 18,043 100.00
Jumlah undi ditolak 306
Undi tidak dikembalikan 61
Keluar mengundi 18,41058.23-13.83
Pemilih berdaftar 30,988
Majoriti 2361.30-27.85
GPS ambil alih dari BN Unjuran ?
Pilihan raya umum Malaysia 2018
Parti Calon Undian%∆%
BNAaron Ago Dagang9,55264.58+ 4.83
PHSatu Anchom5,24035.42+35.42
Jumlah undi sah 14,792 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 295
Kertas undi tidak dikembalikan 62
Keluar mengundi 15,14972.06
Pengundi berdaftar 21,022
Majoriti 4,31229.15
BN kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 2013
Parti Calon Undian%∆%
BNAaron Ago Dagang8,04659.75
PKRThomas Laja Besi5,00437.16
SWPEllison Ludan4173.10
Jumlah undi sah 13,467 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 276
Kertas undi tidak dikembalikan 16
Keluar mengundi 13,75970.80
Pengundi berdaftar 19,433
Majoriti 3,042
BN kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 2008
Parti Calon Undian%∆%
Pada hari pencalonan, Aaron Ago Dagang menang tanpa bertanding.
BNAaron Ago Dagang
Jumlah undi sah 100.00
Jumlah kertas undi ditolak
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi
Pengundi berdaftar
Majoriti
BN kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 2004
Parti Calon Undian%∆%
BNAaron Ago Dagang6,43859.51
BebasFrederick Bunsu Janton4,38140.49
Jumlah undi sah 10,819 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 185
Kertas undi tidak dikembalikan 18
Keluar mengundi 11,02260.62
Pengundi berdaftar
Majoriti 2,057
BN kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 1999
Parti Calon Undian%∆%
BNLeo Moggie Irok7,78275.22
KEADILANTadong Tambi2,56424.78
Jumlah undi sah 10,346 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 274
Kertas undi tidak dikembalikan 90
Keluar mengundi 10,71058.94
Pengundi berdaftar
Majoriti 5,218
BN kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 1995
Parti Calon Undian%∆%
Pada hari pencalonan, Leo Moggie Irok menang tanpa bertanding.
BNLeo Moggie Irok
Jumlah undi sah 100.00
Jumlah kertas undi ditolak
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi
Pengundi berdaftar
Majoriti
BN kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 1990
Parti Calon Undian%∆%
BNLeo Moggie Irok6,96460.34
BebasNicholas Ngalang4,57839.66
Jumlah undi sah 11,542 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 182
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi 11,72472.58
Pengundi berdaftar
Majoriti 2,386
BN kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 1986
Parti Calon Undian%∆%
BNLeo Moggie Irok6,73272.98
BebasJames Undau2,49227.02
Jumlah undi sah 9,224 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 182
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi 9,40667.58
Pengundi berdaftar 13,919
Majoriti 4,240
BN kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 1982
Parti Calon Undian%∆%
BNLeo Moggie Irok5,81674.43
DAPLing Ping Sing1,99825.57
Jumlah undi sah 7,814 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 265
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi 8,07963.20
Pengundi berdaftar 12,784
Majoriti 3,818
BN kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 1978
Parti Calon Undian%∆%
BNLeo Moggie Irok4,97362.07
BebasThomas Kana3,03937.93
Jumlah undi sah 8,012 100.00
Jumlah kertas undi ditolak
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi
Pengundi berdaftar 11,743
Majoriti 1,934
BN ambil alih dari SNAP Unjuran ?
Pilihan raya umum Malaysia 1974
Parti Calon Undian%∆%
SNAPLeo Moggie Irok3,92555.15
BNThomas Kana3,19244.85
Jumlah undi sah 7,117 100.00
Jumlah kertas undi ditolak
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi
Pengundi berdaftar 10,825
Majoriti 733
SNAP ambil alih dari Bebas Unjuran ?
Pilihan raya kecil umum Malaysia 29 Julai 1970
Parti Calon Undian%∆%
BebasJoseph Unting Umang2,02030.18
SUPPChua Ka Siang1,53222.89
PESAKABujang Manja94914.18
BebasMandoh Badin @ Masam78711.76
SNAPBelaja Angkin68610.25
BebasJarit Meluda4636.92
BebasLee Ghin Ching2573.84
Jumlah undi sah 6,694 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 102
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi 6,79666.47
Pengundi berdaftar 10,224
Majoriti 488
Ini ialah kawasan baharu diciptakan.
  1. ↑ "Electoral Roll for the 14th Malaysian General Election Updated as of 10 April 2018" (PDF). Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. 10 April 2018. m/s. 47. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 2018-04-25. Dicapai pada 2020-01-29.
  2. ↑ Malaysia, Department of Statistics. "P.210 Kanowit Kawasanku | OpenDOSM". open.dosm.gov.my (dalam bahasa Inggeris British). Dicapai pada 2025-11-13.
  3. ↑ "Federal Government Gazette, Notice Under Subregulation 11(5A), Polling Hours for the Fifteenth General Election" (PDF). Attorney General's Chambers. 31 October 2022.
  4. ↑ Ahmad Fauzi Mustafa (2012-03-12). "Hanya Yang di-Pertuan Agong ada kuasa panggil Parlimen bersidang". Utusan Online. Diarkibkan daripada yang asal pada 2016-06-04. Dicapai pada 2016-05-05.
  5. ↑ "www.parlimen.gov.my" (PDF). Dicapai pada 2016-05-05.
  6. ↑ "Semakan Keputusan Pilihan Raya Umum ke-14". Semakan Keputusan Pilihan Raya. Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. Diarkibkan daripada yang asal pada 2020-09-13. Dicapai pada 13 September 2020.
  7. ↑ "14th General Election Malaysia (GE14/PRU14) - Sarawak". The Star (Malaysia) (dalam bahasa Inggeris).
  8. ↑ "Keputusan Pilihan Raya Umum Dewan Undangan Negeri". Sistem Pengurusan Maklumat Pilihan Raya Umum. Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. Dicapai pada 5 Disember 2020.
  9. 1 2 3 4 5 6 "Keputusan Pilihan Raya Umum Parlimen/Dewan Undangan Negeri". Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. Dicapai pada 19 Jun 2010.