Hopp til innhold

FA Premier League 2003–2004

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Premier League 2003–04
Opprykk til(øverste nivå)
Nedrykk tilChampionship

FA Premier League 2003–2004 var den tolvte sesongen av FA Premier League. Arsenal vant[1] Premier League for tredje gang, klubbens 13. ligatittel totalt. Arsenal vant ligaen uten å tape en eneste kamp.

Leicester, Leeds og Wolverhampton rykket ned til Championship.

Plass Klubb K V U T MF MM P Kvalifiseringer og nedrykk
1Arsenal3826120732690Kvalifisert til Mesterligaen
2Chelsea382477673079Kvalifisert til Mesterligaen
3Manchester United382369543575Kvalifisert til Mesterliga-kvalifisering
4Liverpool38161210553760Kvalifisert til Mesterliga-kvalifisering
5Newcastle United3813178524056Kvalifisert til UEFA-cupen
6Aston Villa38151112484456
7Charlton Athletic38141113515153
8Bolton Wanderers38141113485653
9Fulham38141014524652
10Birmingham City38121412434850
11Middlesbrough3813916445248Kvalifisert til UEFA-cupen
12Southampton38121115444547
13Portsmouth3812917475445
14Tottenham Hotspur3813619475745
15Blackburn Rovers3812818515944
16Manchester City3891415555441
17Everton3891217455739
18Leicester City3861517486533Nedrykk til Championship
19Leeds United388921407933Nedrykk til Championship
20Wolverhampton Wanderers3871219387733Nedrykk til Championship
Fargenøkkel
Ligamester, kvalifisert til Mesterligaen
2.-plass i ligaen, kvalifisert til Mesterligaen
Kvalifisert til Mesterliga-kvalifisering
FA-cup-vinner
Ligacup-vinner, kvalifisert til UEFA-cupen
Kvalifisert til UEFA-cupen
Nedrykk

Statistikk

[rediger | rediger kilde]

Toppscorerlisten

[rediger | rediger kilde]
Spiller Mål Lag
Frankrikes flagg Thierry Henry 30 Arsenal
Englands flaggAlan Shearer 22 Newcastle United
Frankrikes flaggLouis Saha 20 Manchester United
Nederlands flaggRuud van Nistelrooy 20 Manchester United
Frankrikes flaggNicolas Anelka 17 Manchester City
Finlands flaggMikael Forssell 17 Birmingham City

Månedens spiller og manager

[rediger | rediger kilde]
Måned Månedens spiller Klubb
August 2003 Englands flagg Teddy Sheringham Portsmouth
September 2003 Englands flagg Frank Lampard Chelsea
Oktober 2003 Englands flagg Alan Shearer Newcastle
November 2003 Nigerias flagg Jay-Jay Okocha Bolton Wanderers
Desember 2003 Englands flagg Paul Scholes Manchester United
Januar 2004 Frankrikes flagg Thierry Henry Arsenal
Februar 2004 *Nederlands flagg Dennis Bergkamp Brasils flagg Edu Arsenal
Mars 2004 Finlands flagg Mikael Forssell Birmingham City
April 2004 Frankrikes flagg Thierry Henry Arsenal

* Prisen ble delt mellom Dennis Bergkamp og Edu.

Måned Månedens manager Klubb
August 2003 Frankrikes flagg Arsène Wenger Arsenal
September 2003 Italias flagg Claudio Ranieri Chelsea
Oktober 2003 Englands flagg Bobby Robson Newcastle United
November 2003 Englands flagg Sam Allardyce Bolton Wanderers
Desember 2003 Skottlands flagg Alex Ferguson Manchester United
Januar 2004 Englands flagg Sam Allardyce Bolton Wanderers
Februar 2004 Frankrikes flagg Arsène Wenger Arsenal
Mars 2004 Italias flagg Claudio Ranieri Chelsea
April 2004 Englands flagg Harry Redknapp Portsmouth

De tre dårligste klubbene i Premier League rykket automatisk ned til Championship og de to beste klubbene i 1. divisjon rykket automatisk opp til Premier League. Play-off ble spilt der klubbene som kom på tredje, fjerde, femte og sjetteplass i 1. divisjon spilte om en plass i Premier League.

Football League 1. divisjon 2003–2004:[3]

Plass Klubb K V U T F M MF P
1
46
28
10
8
79
–
39
+40
94
2
46
25
11
10
64
–
42
+22
86
3
46
22
13
11
62
–
45
+17
79
4
46
19
17
10
67
–
45
+22
74
5
46
21
10
15
84
–
72
+12
73
6
46
21
10
15
72
–
61
+11
73
Fargenøkkel
Opprykk, vinner av 1. divisjon
Opprykk, 2.-plass i 1. divisjon
Opprykk, vinner av play-off
Deltaker i play-off
Play-off
Semifinaler
MotstandereSammenlagtKamp 1Kamp 2
Crystal Palace – Sunderland4–43–21–2
Crystal Palace videre etter 5–4 i straffesparkkonkurranse
Ipswich Town – West Ham United1–21–00–2
Finale
(29. mai 2004, Millennium Stadium i Cardiff)
MotstandereResultatKonsekvens
Crystal Palace – West Ham United1–0Crystal Palace rykket opp til Premier League

Referanser

[rediger | rediger kilde]
Autoritetsdata