Jump to content

tana

Wiktionary irraa

Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]
  • Syllables - ta-na, Count - 2

Cibra

[gulaali]

  1. dha. waan dhiyoo jiru kan ittiin agarsiisan (nadheeniif yookiin tuffiif£).

Latii Jechootaa

[gulaali]

Dhalatoo jecha tana jedhuu

🟩 Afaan Oromoo Core Case - tana
Absolutive singulartana
Nominative singulartanni
Nominative + Focustanatu
Accusative singulartana
Genitive singulartanaa
Genitive + Focustanaatu
Instrumental (simple)tanaan
Instrumental (extended)tanaatiin
Dative singulartanaaf
Dative (extended)tanaatiif
Allativetanatti
Genitive-Allativetanaatti
Vocativeyaa tanaa
🟩 Relational / Locative Cases
Superessivetanarra
Superessive-Locativetanarratti
Superessive-Ablativetanarraa
Inessivetana keessa
Inessive-Locativetana keessatti
Elativetana keessaa
Subessivetana jala
Subessive-Locativetana jalatti
Sublative-Ablativetana jalaa
Adessivetana bira
Adessive-Locativetana biratti
Adessive-Ablativetana biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessivetanaarra
Superessive-Locativetanaarratti
Superessive-Ablativetanaarraa
Inessivetanaa keessa
Inessive-Locativetanaa keessatti
Elativetanaa keessaa
Subessivetanaa jala
Subessive-Locativetanaa jalatti
Sublative-Ablativetanaa jalaa
Adessivetanaa bira
Adessive-Locativetanaa biratti
Adessive-Ablativetanaa biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefinitetana
Definite male singulartanicha
Genitive definite male singulartanichaa
Definite female singular/Genitivetanittii
Proximal (nominative) (this) maletanni kun
Proximal (nominative) (this) femaletanni tun
Proximal (nominative+focus) maletana kanatu
Proximal (nominative+focus) femaletana tanatu
Proximal (Accusative) maletana kana
Proximal (Accusative) femaletana tana
Distal (nominative) both genderstanni sun
Distal (nominative+focus)tana sanatu
Distal (Accusative)tana sana/san
Distal (Genitive)tana sanaa
Unknown (nominative)tanni tokko
Unknown (nominative+focus)tana tokkotu
Unknown (Accusative)tana tokko
Unknown (Genitive)tana tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'