Pojdi na vsebino

Poletne olimpijske igre 2016

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Igre XXXI. olimpijade
Image
MestoRio de Janeiro, Brazilija
SloganNovi svet
(portugalsko Um mundo novo)
Sodelujoče države207[1]
Sodelujoči športniki11.238[1]
Prireditve306 v 28 športih (41 disciplin)
Otvoritvena slovesnost5. avgust
Zaključna slovesnost21. avgust
Uradni otvoritelj
Podpredsednik Michel Temer, kot vršilec dolžnosti predsednika
Olimpijski ogenj
Poletne
Zimske

Poletne olimpijske igre 2016 (XXXI. olimpijada moderne dobe) so potekale v Riu de Janeiru, Brazilija od 5. avgusta do 21. avgusta 2016. To so bile prve olimpijske igre v Južni Ameriki. Isti organizacijski odbor je v Riu izvedel še poletne paraolimpijske igre, ki so potekale od 7. do 18. septembra 2016.

Izbor gostitelja

[uredi | uredi kodo]
Image
Prižig olimpijskega ognja v Riu na dan otvoritve.

Za organizacijo iger leta 2016 so se potegovala mesta Rio de Janeiro, Madrid, Tokio, Chicago, Baku, Praga in Doha. Mednarodni olimpijski komite je v ožji izbor uvrstil prva štiri mesta, med katerimi je bil na glasovanju 2. oktobra 2009 izbran Rio de Janeiro.

rahmenlos

MestoDržava1. krog2. krog3. krog
Rio de JaneiroZastava Brazilije Brazilija 264666
MadridZastava Španije Španija 282932
TokioImage Japonska 2220–
ChicagoImage ZDA 18––

Pregled medalj

[uredi | uredi kodo]
      Image Brazilija (gostiteljica)
      Image Slovenija
Poz Država Zlato Srebro Bron Skupaj
1 Image ZDA 463738121
2 Image Združeno kraljestvo 27231767
3 Image Kitajska 26182670
4 Image Rusija 19181956
5 Image Nemčija 17101542
6 Image Japonska 1282141
7 Image Francija 10181442
8 Image Južna Koreja 93921
9 Image Italija 812828
10 Image Avstralija 8111029
11 Image Nizozemska 87419
12 Image Madžarska 83415
13 Image Brazilija* 76619
14 Image Španija 74617
15 Image Kenija 66113
16 Image Jamajka 63211
17 Image Hrvaška 53210
18 Image Kuba 52411
19 Image Nova Zelandija 49518
20 Image Kanada 431522
21 Image Uzbekistan 42713
22 Image Kazahstan 35917
23 Image Kolumbija 3238
24 Image  Švica 3227
25 Image Iran 3148
26 Image Grčija 3126
27 Image Argentina 3104
28 Image Danska 26715
29 Image Švedska 26311
30 Image Južna Afrika 26210
31 Image Ukrajina 25411
32 Image Srbija 2428
33 Image Poljska 23611
34 Image Severna Koreja 2327
35 Image Belgija 2226
Image Tajska 2226
37 Image Slovaška 2204
38 Image Gruzija 2147
39 Image Azerbajdžan 171018
40 Image Belorusija 1449
41 Image Turčija 1348
42 Image Armenija 1304
43 Image Češka 12710
44 Image Etiopija 1258
45 Image Slovenija 1214
46 Image Indonezija 1203
47 Image Romunija 1135
48 Image Brunej 1102
Image Vietnam 1102
50 Image Kitajski Tajpej 1023
51 Image Bahami 1012
Image Slonokoščena obala 1012
54 Image Fidži 1001
Image Jordanija 1001
Image Kosovo 1001
Image Portoriko 1001
Image Singapur 1001
Image Tadžikistan 1001
60 Image Malezija 0415
61 Image Mehika 0325
62 Image Alžirija 0202
Image Irska 0202
64 Image Litva 0134
65 Image Bolgarija 0123
Image Venezuela 0123
67 Image Indija 0112
Image Mongolija 0112
69 Image Burundi 0101
Image Grenada 0101
Image Niger 0101
Image Filipini 0101
Image Katar 0101
74 Image Norveška 0044
75 Image Egipt 0033
Image Tunizija 0033
77 Image Izrael 0022
78 Image Avstrija 0011
Image Dominikanska republika 0011
Image Estonija 0011
Image Finska 0011
Image Maroko 0011
Image Moldavija 0011
Image Nigerija 0011
Image Portugalska 0011
Image Trinidad in Tobago 0011
Image Združeni arabski emirati 0011
Skupaj307307360974

Koledar

[uredi | uredi kodo]


Avgust03040506070809101112131415161718192021Skupaj
OtvoritevO
Image Atletika354554677147
Image Badminton11215
Image Košarka112
Image Rokomet112
Image Boks1111113413
Image Kolesarstvo11212211321118
Image Sabljanje11112111110
Image Nogomet112
Image Gimnastika1111114331118
Image Golf112
Image Dvigovanje uteži122222111115
Image Konjeništvo211116
Image Hokej112
Image Judo222222214
Image Rokoborba2223322218
Image Plavanje444444441134
Image Sinhrono plavanje112
Image Kajak in kanu11244416
Image Moderni peteroboj112
Image Veslanje244414
Image Ragbi112
Image Skoki v vodo111111118
Image Tekvondo22228
Image Tenis1135
Image Namizni tenis11114
Image Strelstvo222121222115
Image Lokostrelstvo11114
Image Triatlon112
Image Jadranje2222210
Image Odbojka112
Image Odbojka na mivki112
Image Vaterpolo112
ZaključekK
Avgust03040506070809101112131415161718192021Skupaj
OOtvoritvena prireditev Kvalifikacije #Finale KZaključna prireditev


Prizorišča

[uredi | uredi kodo]
Image
Seznam vseh prizorišč, ki so gostila OI 2016.

Sodelujoče države

[uredi | uredi kodo]

Države, ki so sodelovale na igrah, in število športnikov v oklepaju.

Sodelujoče države

Medalje

[uredi | uredi kodo]
Image
Izgled medalj, ki so jih podeljevali na OI 2016 v Riu.

Prvič doslej so bile medalje izbočene, na robu medalje pa je z laserjem vgraviran šport oziroma disciplina, za katero je medalja namenjena.

Vsaka medalja tehta 500 gramov in je shranjena v posebnem zaboju, narejenem iz sonaravno pridelanega lesa.

Glej tudi

[uredi | uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]
  1. 1 2 »Rio 2016 Summer Olympics – Results and Video Highlights«. olympic.org. 17. april 2018.