Siirry sisältöön

Eurovision laulukilpailu 1989

Wikipediasta
Eurovision laulukilpailu 1989
Image
Päivämäärät
Päivämäärä(t) 6. toukokuuta
Isäntä
Tapahtumapaikka Palais de Beaulieu, Lausanne, Sveitsi
Juontaja(t) Jacques Deschenaux,
Lolita Morena
Isäntämaan toimittaja SSR
Väliaikanumero Guy Tell
Osallistujat
Osallistujien määrä 22
Palaavat maat Image Kypros
Äänestys
Voittaja Jugoslavia
Rock me
Nolla pistettä saaneet Image Islanti
Osallistujakartta
Image
  Maat, jotka osallistuivat vuonna 1989
  Maat, jotka eivät osallistuneet vuonna 1989
Eurovision laulukilpailu · Teemasivu

Eurovision laulukilpailu 1989 järjestettiin 6. toukokuuta 1989 Palais de Beaulieussa Lausannessa Sveitsissä. Kilpailun juonsivat Jacques Deschenaux ja Lolita Morena.

Kilpailun voitti Jugoslavia kappaleella "Rock Me", jonka esitti yhtye nimeltä Riva. Kyseessä on ainoa entisen ja lakkautetun valtion saama voitto Euroviisuissa. Suomea kilpailussa edusti Anneli Saaristo kappaleellaan "La dolce vita", joka sijoittui seitsemänneksi ja sai 76 pistettä. Sitäkin parempi tulos oli todella lähellä, sillä Suomi oli viiden parhaan joukossa vielä viiden maan pisteiden puuttuessa. Viiden ensimmäisen äänestyskierroksen jälkeen Suomi oli toisena, ja vielä kymmenen äänestyskierroksen jälkeen Suomi oli kolmantena. Se oli ennen vuotta 2006 Suomen paras sijoitus suhteessa osallistujamaiden määrään, ja Suomen taakse jäi peräti 15 kappaletta. Vaikka Marion Rung tuli kappaleella "Tom tom tom" vuonna 1973 sijoitukseltaan kuudenneksi, se voitti vain 11 muuta kappaletta. "La dolce vita" on ainoa Suomen euroviisukappale, jolla on italiankielinen nimilause.

Kohua aiheuttivat Israel ja Ranska, jotka olivat valinneet edustajikseen 11- ja 12-vuotiaat lapset, joille kilpailu osoittautui raskaaksi. Sääntöjä muokattiin niin, että vuodesta 1990 edustajien oli täytettävä vähintään 16 vuotta kuluvan vuoden loppuun mennessä.[1][2]

Järj.Maa EsiintyjäKappale SijoitusPisteet
1Italia Italia Anna Oxa & Fausto Leali"Avrei voluto"9.56
2Israel Israel Gili & Galit"Derech Hamelech"12.50
3Irlanti Irlanti Kiev Connolly & The Missing Passengers"The Real Me"18.21
4Alankomaat Alankomaat Justine Pelmelay"Blijf zoals je bent"15.45
5Turkki Turkki Pan"Bana Bana"21.5
6Belgia Belgia Ingeborg"Door de wind"19.13
7Iso-Britannia Iso-Britannia Live Report"Why Do I Always Get it Wrong?"2.130
8Norja Norja Britt Synnøve Johansen"Venners nærhet"17.30
9Portugali Portugali Da Vinci"Conquistador"16.39
10Ruotsi Ruotsi Tommy Nilsson"En dag"4.110
11Luxemburg Luxemburg Park Café"Monsieur"20.8
12Tanska Tanska Birthe Kjær"Vi maler byen rød"3.111
13Itävalta Itävalta Thomas Forstner"Nur ein Lied"5.97
14Suomi Suomi Anneli Saaristo"La dolce vita"7.76
15Ranska Ranska Nathalie Pâque"J’ai volé la vie"8.60
16Espanja Espanja Nina"Nacida para amar"6.88
17Kypros Kypros Fani Polymeri & Yiannis Savvidakis"Apopse as vrethume"11.51
18Sveitsi Sveitsi Furbaz"Viver senza tei"13.47
19Kreikka Kreikka Mariana"To diko sou asteri"9.56
20Islanti Islanti Daníel Ágúst Haraldsson"Það sem enginn sér"22.0
21Länsi-Saksa Saksan liittotasavalta Nino de Angelo"Flieger"14.46
22Jugoslavia Jugoslavia Riva"Rock Me"1.137

Kapellimestarit

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähes jokainen maa valitsi oman kapellimestarin johtamaan maansa kappale. Isäntämaan ylikapellimestari Benoît Kaufman avusti Luxemburgin delegaatiota. Ossi Runne johti Suomen kilpailukappaleen viimeistä kertaa.

Pistetaulukko

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Eurovision laulukilpailu 1989 Pisteet Italia Israel Irlanti Alankomaat Turkki Belgia Yhdistynyt kuningaskunta Norja Portugali Ruotsi Luxemburg Tanska Itävalta Suomi Ranska Espanja Kypros Sveitsi Kreikka Islanti Saksa Jugoslavia
Maa 1. Jugoslavia1370121281210127485101073055061--
2. Iso-Britannia130674710--1212101218612102020126
3. Tanska1115110126410102123--712600001001
4. Ruotsi110060006488--612120258382812
5. Itävalta9712800312000704--10210812855
6. Espanja888000277400100088--410100100
7. Suomi76010861000014403--1073000010
8. Ranska6035640005018353--0705023
9. Italia56--00000007000010012624078
9. Kreikka56000101561000000141212--400
11. Kypros512310006060082000--471200
12. Israel501--73002005050500070537
13. Sveitsi47440108080300210000--0700
14. Saksan liittotasavalta4670200510560700001633--0
15. Alankomaat451003--003000104476001060
16. Portugali3900004201--3706208006000
17. Norja300202580--02060040010000
18. Irlanti2100--0730300200000000042
19. Belgia1300550--0200000000000100
20. Luxemburg80000000000--00053000000
21. Turkki50000--00000000001000004
22. Islanti00000000000000000000--00
  1. ↑ Muistathan: Eurovision laulukilpailu 1989 Viisukuppila. Viitattu 16.12.2023.
  2. ↑ Muistathan: Eurovision laulukilpailu 1990 Viisukuppila. Viitattu 16.12.2023.

Aiheesta muualla

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Tämä musiikkiin liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.