Siirry sisältöön

Eurovision laulukilpailu 2000

Wikipediasta
Eurovision laulukilpailu 2000
Kilpailun virallinen logo.
Kilpailun virallinen logo.
Päivämäärät
Päivämäärä(t) 13. toukokuuta
Isäntä
Tapahtumapaikka Globen, Tukholma, Ruotsi
Juontaja(t) Kattis Ahlström
Anders Lundin
Isäntämaan toimittaja SVT
Osallistujat
Osallistujien määrä 24
Uudet maat Image Latvia
Palaavat maat Image Suomi
Image Makedonia
Image Romania
Image Venäjä
Image Sveitsi
Vetäytyvät maat Image Bosnia ja Hertsegovina
Image Liettua
Image Puola
Image Portugali
Image Slovenia
Äänestys-
järjestelmä
Puhelinäänestys, käytössä nykyinen pistejerjestelmä.
Äänestys
Voittaja Tanska
"Fly on the Wings of Love"
Nolla pistettä saaneet –
Osallistujakartta
Image
  Maat, jotka osallistuivat 2000
  Maat, jotka eivät osallistuneet vuonna 2000
Eurovision laulukilpailu · Teemasivu

Eurovision laulukilpailu 2000 järjestettiin Ruotsin pääkaupungissa Tukholmassa 13. toukokuuta 2000 edellisen vuoden kilpailun voittaneen Charlotte Nilssonin (nyk. Perrelli) ansioista. Juontajina Tukholman Globenissa toimivat Anders Lundin ja Kattis Ahlström. Kilpailun voitti Tanskaa edustanut Olsen Brothers kappaleellaan "Fly on the Wings of Love".[1][2] Nämä olivat euroviisuhistorian neljännet Ruotsissa järjestetyt kilpailut.

Suomea kisassa edusti laulaja Nina Åström laulullaan "A Little Bit", joka sijoittui 18 pisteellä lopulta sijalle 18. Suomen oman karsinnan sekava lopputulos herätti paljon kritiikkiä, kun sen suurimmat ennakkosuosikit Nightwish ja Anna Eriksson jäivät lopulta ilman edustuspaikkaa. Myöhemmin Erikssonin kappale "Oot voimani mun" voitti OGAE Second Chance Contestin.[3] Se siis oli viisufanien mielestä Euroopan eri maiden karsiutuneista kappaleista kaikkein paras.

Kilpailun osallistujamaiden lukumäärä oli yhteensä 24. Uutena maana kisaan osallistui Latvia. Venäjä palasi kahden vuoden tauoltaan ja Suomi, Makedonia, Romania ja Sveitsi pakollisen välivuoden vietolta. Kreikka, Unkari ja Slovakia jatkoivat omaa taukoaan.

Kilpailu näytettiin nyt ensimmäistä kertaa myös internetin välityksellä.[4]

Image
Juontajat Kattis Ahlström ja Anders Lundin.
Sija Numero Maa Artisti(t) Kappale Pisteet
22. 01 Image Israel Ping Pong "Sa'me'akh" 7
13. 02 Image Alankomaat Linda Wagenmakers "No Goodbyes" 40
16. 03 Image Iso-Britannia Nicki French "Don't Play That Song Again" 28
4. 04 Image Viro Ines "Once in a Lifetime" 98
23. 05 Image Ranska Sofia Mestari "On aura le ciel" 5
17. 06 Image Romania Taxi "The Moon" 25
8. 07 Image Malta Claudette Pace "Desire" 73
11. 08 Image Norja Charmed "My Heart Goes Boom" 57
2. 09 Image Venäjä Alsou "Solo" 155
24. 10 Image Belgia Nathalie Sorce "Envie de vivre" 2
21. 11 Image Kypros Voice "Nomiza" 8
12. 12 Image Islanti Einar and Telma "Tell Me!" 45
18. 13 Image Espanja Serafín Zubiri "Colgado de un sueño" 18
1. 14 Image Tanska Olsen Brothers "Fly on the Wings of Love" 195
5. 15 Image Saksa Stefan Raab "Wadde hadde dudde da?" 96
20. 16 Image Sveitsi Jane Bogeart "La vita cos'è?" 14
9. 17 Image Kroatia Goran Karan "Kada Zaspu Andeli" 70
7. 18 Image Ruotsi Roger Pontare "When the Spirits Are Calling My Name" 88
15. 19 Image Makedonia XXL "100% Te Ljubam" 29
18. 20 Image Suomi Nina Åström "A Little Bit" 18
3. 21 Image Latvia Brainstorm "My Star" 136
10. 22 Image Turkki Pinar and the SOS "Yorgunum Anla" 59
6. 23 Image Irlanti Eamonn Toal "Millennium of Love" 92
14. 24 Image Itävalta Rounder Girls "All to You" 34

Pistetaulukko

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Euroviisujen neljä suurinta rahoittajamaata on merkitty vaaleanvihreällä. Alankomaat, Romania, Venäjä, Makedonia ja Turkki käyttivät raatia pisteiden antamiseen, kaikki muut puolestaan puhelinäänestystä. Alankomaissa turvauduttiin vararaadin pisteisiin puhelinäänestyksen sijaan Enscheden kaupungissa samana päivänä tapahtuneen ilotulitteista johtuneen, useita kuolonuhreja vaatineen räjähdysonnettomuuden vuoksi. Lähetystä ei näytetty maassa kokonaisuudessaan.[4]

Eurovision laulukilpailu 2000 Pisteet Israel Alankomaat Yhdistynyt kuningaskunta Viro Ranska Romania Malta Norja Venäjä Belgia Kypros Islanti Espanja Tanska Saksa Sveitsi Kroatia Ruotsi Pohjois-Makedonia Suomi Latvia Turkki Irlanti Itävalta
Maa 1. Tanska195121012871810121041210--12100120101211210
2. Venäjä155100810512128--712856421257500107
3. Latvia13644712300121121107877010312--088
4. Viro98674--067402650450660810273
5. Saksa960850100034606122--12100280512
6. Irlanti92231044210604723508540117--0
7. Ruotsi88006510450504610830--6701260
8. Malta73312107--28180133083804532
9. Kroatia7000008800100002066--01060806
10. Turkki59012001200103000110501540--05
11. Norja577033003--00070700070061040
12. Islanti4550060007000--0120008007000
13. Alankomaat408--0020500851401020000310
14. Itävalta3400100020000380240003542--
15. Makedonia2900000100070200000100--00000
16. Iso-Britannia2810--203600030000040003604
17. Romania2500000--0060000000701200000
18. Espanja180000050020100--00100000000
18. Suomi180507040000000000020--0000
20. Sveitsi14060000005000000--00002001
21. Kypros80000001000--0000030400000
22. Israel7--00060000000000000100000
23. Ranska50200--0003000000000000000
24. Belgia2000000000--00000000200000

Karsintamenetelmä viiden aikaisemman vuoden pistekeskiarvon mukaan

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Mukaan vuoden 2000 Euroviisuihin pääsi tämän listan 13 parasta maata. Keltaisella taustavärillä on merkitty kilpailusta jäähylle joutuneet maat. Vuoden 1999 voittaja Ruotsi ja uuden säännön mukaisesti myös Euroviisujen neljä suurinta rahoittajamaata (Espanja, Iso-Britannia, Ranska ja Saksa) pääsivät automaattisesti mukaan vuoden 2000 kisaan, BIG 4 -maat on merkitty harmaalla ja Ruotsi hopealla taustavärillä. Taulukossa eivät ole vuoden 1999 kisasta jäähyllä tai vapaaehtoisesti poissa olleet maat. Kaikki vuoden 1999 kisasta pois joutuneet maat palasivat tänä vuonna Kreikkaa, Unkaria ja Slovakiaa lukuun ottamatta. Sen sijaan Latvia osallistui kilpailuun ensimmäistä kertaa ja Venäjä teki paluun. Pistekeskiarvot on laskettu laskemalla kunkin maan pistemäärät vuosilta 1995–1999 yhteen ja jakamalla summa maan osallistumiskertojen määrällä niinä viitenä vuotena.

Maa Vuoden 1995 pisteet Vuoden 1996 pisteet Vuoden 1997 pisteet Vuoden 1998 pisteet Vuoden 1999 pisteet Yhteensä Keskiarvo Sijoitus
Image Iso-Britannia 76 77 227 166 38 584 116,8 -
Image Israel 81 - - 172 93 346 115,33 1.
Image Ruotsi 100 100 36 53 163 452 90,4 -
Image Irlanti 44 162 157 64 18 445 89 2.
Image Kroatia 91 98 24 131 79* 423 84,6 3.
Image Malta 76 68 66 165 32 407 81,4 4.
Image Alankomaat - 78 5 150 71 304 76 5.
Image Viro - 94 82 36 90 302 75,5 6.
Image Norja 148 114 0 79 35 376 75,2 7.
Image Tanska 92 - 25 - 71 188 62,67 8.
Image Saksa 1 - 22 86 140 249 62,25 -
Image Islanti 31 51 18 - 146 246 61,5 9.
Image Kypros 79 72 98 37 2 288 57,6 10.
Image Itävalta 67 68 12 - 65 212 53 11.
Image Espanja 119 17 96 21 1 254 50,8 -
Image Turkki 21 57 121 25 21 245 49 12.
Image Belgia 8 22 - 122 38 190 47,5 13.
Image Slovenia 84 16 60 17 50 227 45,4 14.
Image Ranska 94 18 95 3 14 224 44,8 -
Image Bosnia ja Hertsegovina 14 13 22 - 86 135 33,75 15.
Image Portugali 5 92 0 36 12 145 29 16.
Image Puola 15 31 54 19 17 136 27,2 17.
Image Liettua - - - - 13 13 13 18.

* Kroatia menetti keskiarvovertailussa kolmasosan pisteistään taustanauhalla olleiden mieskuoroäänten takia.[5]

  1. ↑ Danes win Eurovision contest bbc.co.uk. 14.5.2000. BBC. Viitattu 23.12.2014. (englanniksi)
  2. ↑ Grand Prix: Dänemark siegt, Raab wird Fünfter spiegel.de. 14.5.2000. Der Spiegel. Viitattu 23.12.2014. (saksaksi)
  3. ↑ Anna Eriksson voitti varjoeuroviisut. Helsingin Sanomat, 22.2.2001. HS arkisto (maksullinen). Viitattu 30.7.2018.
  4. 1 2 Stockholm 2000 eurovision.tv. Viitattu 1.11.2017.
  5. ↑ Muistathan: Eurovision laulukilpailu 1999 6.2.2011. Viisukuppila. Viitattu 1.11.2017.

Aiheesta muualla

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]